Potrawy wielkanocne
Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć faszerowanych jajek i przystawek: ruloników z wędliny i śledzi pod różnymi postaciami, np. na słodko. Popularna i pyszna zupa wielkanocna to żurek, najczęściej serwowany z białą kiełbasą. Na świąteczny obiad podaje się pieczony schab lub szynkę, a także potrawy z dziczyzny i drobiu.
Faszerowane jajka
Na śniadanie wielkanocne często podawane są faszerowane jajka, np. z pieczarkami. Nadzienie do jajek przygotowuje się także z szynki, chrzanu, koperku, musztardy i majonezu. Na świąteczny stół podaje się jajka faszerowane tuńczykiem lub łososiem. Jajka w skorupkach z farszem zrobionym z posiekanych żółtek i białek, śmietany kremówki, bazylii oraz gałki muszkatołowej także są pyszne. Skorupkę warto obtoczyć w płatkach migdałowych i podsmażyć na maśle. Kuchnia+ poleca sprawdzony przepis na jajka faszerowane i wykwintne jajka przepiórcze w ziołach.
Jajka wielkanocne
Jajka wielkanocne podaje się też w formie grzanek. Bagietkę pokrojoną w kromki wkłada się do piekarnika i rumieni. Do zapiekanego pieczywa doskonale pasuje bekon i szczypiorek, a także majonez, sól i pieprz. Kanapeczki z jajkiem są pyszne także z dodatkiem wędzonej szynki lub pasty, np. z awokado. Warto posypać je kiełkami i podawać z rzodkiewką oraz świeżym ogórkiem. Kolejny pomysł na pyszne grzanki to połączenie jajek i wędzonego łososia. Na wielkanocny stół można podać tzw. szkockie jajka. Należy je ugotować na twardo, obtoczyć w mące, jaju i bułce tartej, po czym obłożyć dookoła białą kiełbasą przyprawioną gałką muszkatołową, musztardą, solą i pieprzem. Jajka z nadzieniem smaży się na dobrze rozgrzanym oleju. Najlepiej smakują z marynowaną cebulą lub korniszonami. Szukającym ciekawych sposobów na przyrządzenie wielkanocnych jajek polecamy przepisy Kuchni+ na jajka w kokilkach, jajka zapiekane i jajka po szkocku.
Przystawki na śniadanie wielkanocne
Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć przystawek, np. ruloników wykonanych z wędliny i pokrojonych świeżych warzyw, np. rzodkiewki, kiełków i świeżego ogórka. Do wędlin warto podać chrzan z dodatkiem jajka lub ćwikłę z chrzanem. W wielkanocnym menu pojawiają się śledzie: w pomidorach, pod pierzynką z cebuli, marchewki, ziemniaków, buraków i majonezu, a także na słodko - z rodzynkami. Pyszne są roladki z łososia ze szczypiorkiem i serem oraz szynka w pomarańczach. Kuchnia+ poleca przepisy na: roladę szpinakową z łososiem oraz wegańskie roladki z cukinii i awokado.
Wśród przekąsek na ciepło króluje biała kiełbasa, tradycyjny element wielkanocnego menu. Smakowitym dodatkiem są grzyby: zarówno te marynowane, jak i duszone, np. w śmietanie, oraz faszerowane pieczarki. Tradycyjnie jada się też wędliny - najlepiej własnej roboty. Marieta Marecka ma sprawdzone przepisy na: pieczoną szynkę ze śliwkami, pieczonego indyka z brzoskwiniami i schab pieczony z cebulą i jabłkami.
Sałatki na Wielkanoc
Przykład kolejnych potraw wielkanocnych to sałatki: w tym tradycyjna sałatka jarzynowa z gotowanych jarzyn. Ciekawym pomysłem jest sałatka z soczewicy, do której dodaje się pietruszkę, seler, ziemniaki marchewkę oraz kiszone ogórki, jaja, szczypiorek i majonez. Kolejna pyszna sałatka powstanie z połączenia rukoli, jajka, łososia, majonezu musztardy, soku z cytryny i przypraw. Łososia i jajko można z powodzeniem połączyć z awokado, koperkiem i czerwoną cebulą. Smakowitą, wiosenną sałatkę z ziemniaków, kiełków i jajek poleca Tomek Jakubiak. Do świątecznego obiadu można podać surówkę z chrzanem, surówkę colesław z jarmużem i żurawiną lub surówkę z kalafiora.
Pasztet wielkanocny
Pasztet wielkanocny w wersji mięsnej przygotowuje się np. ze skrzydełek lub udek kurczaka, podgardla, wątroby i łopatki wieprzowej. Dodaje się do nich cebulę, marchewkę, pietruszkę, seler i przyprawy: lubczyk, pieprz zielony i czarny, owoce jałowca, czosnek, ziele angielskie i liść laurowy. W masie często pojawia się gałka muszkatołowa, majeranek, imbir, a także namoczona w mięsnym wywarze bułka. Pasztet bez mięsa powstanie po połączeniu jajek, natki pietruszki, pora i bułki tartej. Należy go przyprawić do smaku rozmarynem, solą oraz pieprzem. Danie piecze się około 50 minut w piekarniku nagrzanym do 175 stopni Celsjusza. W Kuchni+ polecamy przepisy na pasztet z królika i szpinaku, pasztet z kaczych wątróbek i pasztet z kurczaka i pistacji. Dla wegan mamy pasztet koperkowy i pasztet z ciecierzycy.
Wielkanocne zupy
Żurek to najpopularniejsza zupa na wielkanocnym stole. Najlepszy żur przygotowuje się na własnoręcznie zrobionym zakwasie z mąki żytniej, wody, z dodatkiem kawałka chleba razowego, czosnku, liści laurowych i ziela angielskiego. Żurek lub biały barszcz można też ugotować na kwasie z butelki. Do dania często dodaje się kiełbasę, najlepiej białą. Popularną, wielkanocną zupą jest też biały barszcz oraz chrzanowa zupa-krem. Do jej przygotowania potrzebne są: seler, cebula dymka, por, tarty chrzan, ziemniaki, a także drobiowy bulion, białe wytrawne wino, śmietana, żółtko jaja, sól i pieprz. Na wielkanocnym stole często pojawiają się też zupa grzybowa lub pieczarkowy krem z grzankami.
Wielkanocne dania obiadowe
Na świąteczny obiad podaje się np. zapiekane polędwiczki. Pysznym dodatkiem do mięsa jest sos wykonany z pora i przyprawiony musztardą i tymiankiem. Na danie wielkanocne idealnie nadają się roladki z indyka albo szynka pieczona w rękawie, marynowana w czosnku, ziarnach jałowca, zielu angielskim, liściu laurowym oraz cukrze. Mięso można usmażyć i podawać z cebulką i pieczarkami. Smaczne i sycące danie na wielkanocny stół to rolada schabowa lub pieczony schab podawany z surówką. Wielbiciele drobiu będą zadowoleni, mogąc spróbować kaczki albo gęsi nadziewanej żurawiną lub jabłkami. W Kuchni+ mamy sprawdzony przepis na schab pieczony ze śliwkami. Wytwornym daniem na świąteczny obiad będzie pieczona gęś z jabłkami lub pieczona kaczka z pomarańczami. Weganom polecamy przepis Marty Dymek na pyszne gołąbki zapiekane w żurku.
Mazurek wielkanocny
Na świątecznym stole powinien pojawić się mazurek, czyli ciasto wykonane najczęściej na kruchym spodzie (ale może być też np. biszkopt lub ciasto makaronikowe), pokryte słodką masą (np. kajmakową). Wierzch mazurka zdobi się bakaliami i lukrem, tworząc nawiązujące do wielkanocnej symboliki wzory (np. baranka). Bardzo smaczny jest mazurek kajmakowy z orzechami albo mazurek z kremem figowym. Weganom polecamy mazurek chałwowy według przepisu Marty Dymek.
Babka wielkanocna
Tradycyjnym, świątecznym ciastem jest babka drożdżowa. Tomasz Deker poleca sprawdzony przepis na babkę drożdżową z żurawiną, a Marieta Marecka - na babkę pomarańczowo-waniliową. W Kuchni+ mamy więcej przepisów na ciasta wielkanocne - np. rolady biszkoptowe i krajanki z kremem i bakaliami. Obok babek i mazurków na świątecznych stołach króluje deser z mleka, jajek i bakalii, czyli pascha.