Pierożki chinkali w gęsim bulionie
Przygotował:
Adam Borowicz
- Seria kulinarna:
- Co je Borowicz na Śląsku? (odc. 7)
- Trudność:
- trudne
- Rodzaj dania:
- Pierogi i pierożki, Dania z gęsiny
- Kuchnia świata:
- Kuchnia polska
Składniki:
- Bulion:
- 1 gęś
- 1 por
- 2 cebule
- 1 korzeń pietruszki
- 1 korzeń selera
- 2 marchewki
- 1 gwiazdka anyżu
- 1 laska cynamonu
- pieprz mielony
- pieprz kolorowy młotkowany
- szczypiorek
Pierożki:
- 300 g mąki pszennej
- 125 ml ciepłej wody
- szczypta soli
- 25 g miękkiego masła (opcjonalnie)
Kalkulator kulinarny
Przygotowanie:
Gęś nacieramy solą i pieprzem mielonym i marynujemy całą noc. Rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni C i pieczemy gęś w zależności od wagi, na jeden kilogram jedna godzina.
Przesiewamy przez sito mąkę, dodajemy szczyptę soli i powoli dolewamy 125 ml wody, cały czas wyrabiając. Ciasto musi być plastyczne. Odstawiamy na 30 minut pod przykryciem w ciepłe miejsce.
Upieczoną gęś wyciągamy z piekarnika, obieramy mięso z udek i piersi i odkładamy na bok do ostudzenia. Pozostały korpus pieczonej gęsi wrzucamy do garnka, zalewamy 3 litrami wody, dodajemy opalone wcześniej cebule, następnie por, pietruszkę, seler, anyż, laskę cynamonu, kilka kulek pieprzu i łyżkę soli. Gotujemy na małym ogniu, aby uzyskać esencjonalny bulion.
W tym czasie kroimy drobno cebulę i przesmażamy, siekamy uda i piersi gęsi, następnie składniki łączymy, dodając tłuszcz z podpieczonej gęsi, szczyptę soli i sporą ilość mielonego pieprzu.
Z naczynia wyjmujemy ciasto na pierożki i wyrabiamy przez parę minut. Na stolnicy wałkujemy cienko i wycinamy małe kółeczka. Farsz nakładamy na okręgi i formujemy małe chinkali, skręcając je u góry w świder.
Gotowy bulion przecedzamy przez bardzo drobne sito.
Zagotowujemy 2 litry wody, dodajemy szczyptę soli i wrzucamy pierożki. Gotujemy kilka minut po wypłynięciu. Gotowe pierożki wykładamy na głęboki talerz i zalewamy do połowy esencjonalnym bulionem. Posypujemy szczypiorkiem i młotkowanym pieprzem.
- Sprawdź
- albo
-
TV SAT +Sprawdź