Serniki
Sernik można zrobić na kruchym cieście, cieście biszkoptowym, spodzie z herbatników lub spodzie z biszkoptów. Masę na sernik przygotowuje się ze zmielonego twarogu oraz cukru pudru, masła i jaj. Dla urozmaicenia smaku dodaje się ekstrakt pomarańczowy, cukier wanilinowy bądź startą skórkę z pomarańczy. Można też wrzucić rodzynki bądź ułożyć owoce na cieście. Ozdabia się je tzw. rosą wykonaną z białek jaj. Na ciepłe dni idealny jest sernik na zimno.
Sernik tradycyjny
W przepisie na sernik tradycyjny najczęściej pojawiają się takie składniki: zmielony twaróg, mąka ziemniaczana, cukier puder, masło, jajka, cukier wanilinowy oraz niekiedy gęsta śmietanka. Do masy trzeba też dodać cukier wanilinowy i mąkę ziemniaczaną lub budyń w proszku. Sernik piecze się w 170-180 stopniach przez około 60 minut. Sernik będzie puszysty i na pewno nie opadnie, jeśli przygotujemy go w kąpieli wodnej. Aby to zrobić, blachę z masą należy wstawić do żaroodpornego lub metalowego naczynia i wlać do niego ok. 1 l wrzącej wody. Sernik z rosą przygotowuje się, nakładając na ciasto ubite na sztywno białka jaj z cukrem. Należy nią posmarować wierzch sernika na 10-12 minut przed końcem pieczenia. Rosa pojawi się około godzinę po wyjęciu ciasta z piekarnika. Kolejna modyfikacja to sernik z brzoskwiniami. Do jego zrobienia wykorzystuje się brzoskwinie z puszki. Owoce należy położyć na masie serowej. Sernik wiedeński wymaga użycia twarogu zmielonego 3 razy. Nie dodaje się do niego mąki ziemniaczanej, ani śmietanki. Dosypuje się natomiast mąkę pszenną, a zamiast cukru wanilinowego dodaje się startą skórkę z pomarańczy lub ekstrakt pomarańczowy.
Sernik gotowany
Aby przyrządzić sernik gotowany, należy utrzeć masło, cukier i żółtka jaj, po czym dodać twaróg oraz ekstrakt wanilinowy lub skórkę z pomarańczy i wymieszać składniki. Tak powstałą masę serową trzeba przełożyć do garnka i mieszając podgrzewać na niewielkim ogniu, doprowadzając do wrzenia. Do gotującej się masy należy dodać rozpuszczoną w mleku mąkę ziemniaczaną. Ser ze wszystkimi dodatkami zgęstnieje po około 2-3 minutach - ciasto jest wtedy gotowe. Można je wylać na spód z herbatników bądź ostudzić, a następnie wstawić do lodówki.
Sernik na zimno
Sernik na zimno z twarogu to doskonały deser na gorące dni. Pyszny będzie z truskawkami, malinami, jagodami lub innymi owocami sezonowymi. W wersji egzotycznej można dodać ananasy lub brzoskwinie z puszki. Do sernika na zimno pasuje też kawa i czekolada.