Placki i placuszki
Placki robi się zazwyczaj z mąki i mleka, kefiru lub wody. Można dodać do nich jajko, a także przyprawy. Do placuszków na słodko najlepszy będzie cukier i np. cynamon. Dodatki wybieramy według uznania ? mogą być to np. jabłka lub banany. Placki ziemniaczane i inne wytrawne wersje będą lepiej smakowały z solą i pieprzem. Dodajmy do nich ulubione warzywa bądź kasze. Możemy zrobić np. placki marchewkowe lub gryczane bądź jaglane. Z makaronu, który pozostał z obiadu, przygotowuje się natomiast placki makaronowe. Do smażenia tych przysmaków używa się oleju. Powinien być rozgrzany, ale niezbyt mocno. Najlepiej formować placki podobnych rozmiarów, dzięki czemu będą się równomiernie smażyły. Ich powierzchnia powinna się ściąć dosyć szybko. Jeśli tak się nie dzieje, warto zwiększyć płomień lub temperaturę na kuchence. Pryskające ciasto to oznaka zbytniego rozgrzania. Przed przewróceniem placka na drugą stronę należy sprawdzić, czy jego brzegi są podsmażone, a środek nie jest płynny.
Jak zrobić placki ziemniaczane?
Placki ziemniaczane przygotowuje się z ziemniaków, cebuli, jajka, mąki, soli i pieprzu. Warzywa należy umyć, obrać, zetrzeć na tarce i odsączyć. Następnie wystarczy je wymieszać z pozostałymi składnikami. Na patelni z rozgrzanym olejem formuje się placki i smaży z obu stron, na rumiano-złocisty kolor. Zamiast ziemniaków można też użyć innych warzyw i zrobić np. placki marchewkowe, dyniowe lub cukiniowe.
Placki wytrawne: placek po węgiersku, po zbójnicku i po cygańsku
Placek po węgiersku to placek ziemniaczany polany sosem gulaszowym. Przygotowuje się go z mięsa ? najczęściej łopatki wieprzowej, czosnku, cebuli i czerwonej papryki. Do sosu dodaje się również majeranek, słodką paprykę w proszku, pieprz, sól i olej. Całość można zagęścić mąką. Podobnie przyrządza się gulasz do placków po zbójnicku i cygańsku. Zamiast mięsa wieprzowego można wykorzystać wołowinę lub kurczaka. Dodatek cukinii lub ogórków konserwowych urozmaici smak sosu do placków po zbójnicku. Do polania placków po cygańsku podaje się sos z dodatkiem pieczarek, a czasem również szczypiorku.
Placki na słodko: placki z jabłkami, placki jaglane i gryczane
Ochotę na słodkie placki na pewno zaspokoją tradycyjne placki z jabłkami. Do ich zrobienia trzeba przygotować mąkę, mleko lub kefir, cukier wanilinowy, nieco wody, proszek do pieczenia i cukier oraz obrane i pokrojone w plasterki lub kostkę jabłka. Usmażone placki posypuje się cukrem pudrem. Placki z kaszy jaglanej robi się z ugotowanej kaszy, jajka i mąki ziemniaczanej. Można dodać do nich np. banany i sok z cytryny. Słodkie placki gryczane można zrobić z kaszy gryczanej, wanilii, kurkumy i syropu klonowego bądź innego słodzika. Kaszę należy namoczyć na noc. Składniki blenduje się i smaży. Placki gryczane można przygotować też w wersji wytrawnej i podawać np. z sosem pieczarkowym.