Pieczywo
Chleb własnego wypieku można przygotować zarówno na zakwasie, jak i na drożdżach. Bułeczki wyrosną także bez drożdży, które można zastąpić proszkiem do pieczenia.
Domowy chleb
Domowy chleb na drożdżach przygotowuje się z dodatkiem ciepłej wody, mieszanki mąk, np. pszennej i żytniej, oleju oraz soli. Drożdże należy rozrobić z ciepłą wodą, po czym dodać mąki, wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 20 minut. Następnie trzeba dodać pozostałe składniki i zagnieść. Gotowe ciasto można ułożyć w formie i naciąć je w kilku miejscach. To zapobiegnie pękaniu skórki w trakcie pieczenia chleba. Chleb piecze się w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez około 10 minut, a następnie po zmniejszeniu temperatury do 180 stopni pozostawia bochen na kolejne 30 minut.
Chleb na zakwasie to kolejny sposób na pyszne, sprężyste domowe pieczywo. Taki chleb długo zachowuje świeżość. Do jego wykonania również potrzebne będą mąka, woda i sól. Najpierw jednak, minimum 2 dni wcześniej, należy przygotować zakwas z mąki i wody. Następnie po około 12 godzinach trzeba go dokarmić dodając kolejną porcję wody i mąki, i odstawić na kolejne 18 godzin. W ten sposób uzyskujemy zaczyn, którego część (pojemność łyżki stołowej) warto odłożyć do kolejnego pieczenia chleba. Do pozostałej porcji zaczynu trzeba dodać ziarna i inne dodatki, np. orzechy, otręby, żurawinę, pestki dyni oraz sól, a następnie wymieszać i włożyć do formy. Po około 5 godzinach chleb należy wstawić do piekarnika nagrzanego do 220 stopni na około 60 minut, do zrumienienia.
Domowe bułki pszenne
Ciasto na domowe bułki kajzerki przygotowuje się z: mąki pszennej, drożdży, cukru, letniej wody, jaja, masła oraz soli i cukru. Składniki należy zagnieść i wyrabiać dotąd, aż ciasto będzie z łatwością odchodziło od ręki. Następnie trzeba odstawić je na 10 minut by podrosło, po czym znów zagnieść i odstawić w ciepłe miejsce na około godzinę. Ciasto na bułki dzieli się na małe kulki, nacina i układa na blasze wyłożonej papierem, po czym wstawia do piekarnika nagrzanego do 225 stopni na około 15 minut.
Domowe bułki pełnoziarniste
Do upieczenia bułek pełnoziarnistych potrzeba: mąki pełnoziarnistej, np. żytniej i pszennej, wody, drożdży, oliwy z oliwek, nieco miodu, soli, a także słonecznika i siemienia lnianego. Przed włożeniem bułek do piekarnika można je posmarować niewielką ilością wody i posypać ziarnami siemienia i słonecznika. Bułki pełnoziarniste piecze się nieco dłużej niż pszenne: przez pierwsze 10 minut powinny znaleźć się w piekarniku rozgrzanym do 210 stopni, a kolejne 15 minut w temperaturze 180 stopni.
Domowe bułki razowe
Domowe bułki razowe można zrobić z razowej mąki pszennej. Do bazowego przepisu na ciasto należy dodać masło i mleko. Ciasto będzie wyrastało około 1,5 godziny ? aż podwoi swoją objętość. Razowe bułki piecze się przez około 15-20 minut w piekarniku o temperaturze 220 stopni.
Domowe bułki maślane
Aby przygotować domowe bułeczki maślane z kruszonką należy rozmieszać drożdże, cukier i niewielką ilością mąki pszennej oraz mleka. Tak przygotowany zaczyn odstawia się w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Następnie żółtko jaja trzeba roztrzepać widelcem, a później wymieszać z mąką, cukrem, mlekiem, masłem i solą i zagnieść ciasto. Na koniec ciasto należy wymieszać z drożdżami i zostawić do wyrośnięcia na około 60 minut. Bułki można posmarować roztrzepanym białkiem jaja i kruszonką powstałą z roztopionego masła, mąki i cukru. Kruszonka powinna mieć konsystencję grudek. Maślane bułeczki piecze się 15-20 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.
W domu można też przygotować bułki bez drożdży. Potrzebne są do tego proszek do pieczenia, mleko, masło, mąka pszenna i sól. Pieczywo bez dodatku drożdży można wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni od razu po zagnieceniu.