Dobre dla dzieci
Wśród często polecanych dań dla dzieci wymienia się lekkostrawny rosół i pulpety. Maluchy mogą jeść zupki z gotowanych warzyw i kleiki. Desery dla dzieci to np. domowy kisiel lub budyń bądź puszyste placuszki z kaszy manny.
Przepisy dla niemowląt
Kleik ryżowy to lekkostrawne danie dla niemowlęcia. Przyrządza się go z ryżu, który należy zmielić, a następnie ugotować. Do ryżu dodaje się mleko, które podajemy dziecku, i miesza. Niemowlęta mogą jeść zupki, które w początkowej fazie wprowadzania nowych potraw powinno się przygotowywać tylko z jednego warzywa. Dzięki temu można kontrolować, czy u dziecka nie pojawia się alergia pokarmowa na konkretny składnik. Niemowlęciu można podać np. gotowaną marchewkę lub ziemniak. Do warzyw dodaje się mleko lub wodę.
Śniadania dla dzieci
Propozycją zdrowych śniadań dla dzieci są różnego rodzaju owsianki i kaszki z owocami, bakaliami, sokami lub konfiturami. Można je gotować na mleku krowim lub roślinnym albo na wodzie i podawać np. z jogurtem naturalnym. Ważne, żeby potrawy dla dzieci zawierały jak najmniej cukru.
Obiad dla dzieci
Zupy. Rosół to dobry pomysł na pierwsze danie dla dziecka. Aby go przygotować, należy umyć i oczyścić chude mięso, np. udko z kurczaka lub kawałek cielęciny. Wrzuca się je do gotującej wody i przyprawia, np. liściem laurowym i zielem angielskim. Do rosołu dodaje się włoszczyznę - seler, pietruszkę i marchewkę. Bulion powinien gotować się około pół godziny. Rosół jest świetną bazą do zupy pomidorowej. Obie zupy można podawać z drobnym makaronem, lanymi kluskami lub ryżem. Jeśli natomiast chcemy przygotować zupę jarzynową, to włoszczyznę przed wrzuceniem do wywaru mięsnego najlepiej zetrzeć na tarce. Zupy można doprawić niewielką ilością soli.
Dania główne. Dzieciom często podaje się pulpety. Podstawą dania jest mięso mielone, np. cielęcina, jagnięcina, kurczak, indyk lub królik. Należy je wymieszać z ziołami prowansalskimi, pieprzem i bułką tartą, a na koniec dodać jajko, które połączy masę na pulpety. Najlepiej ugotować je na wywarze z włoszczyzny: pietruszki, marchewki, pora i selera. Pulpety można wyjąć z powstałego bulionu, kiedy po zagotowaniu wypłyną na powierzchnię. Pulpety można podawać z kaszami (gryczaną, jaglaną lub jęczmienną), ziemniakami lub ryżem.
Przekąski i lekkie posiłki
Ulubionymi potrawami dzieci są wszelkiego rodzaju omlety, naleśniki, placki i placuszki . Można je podawać na słodko ? np. z dżemem, białym serem, kremem orzechowym lub na słono ? z warzywami.
Placki z kaszki manny. Aby je przyrządzić, należy namoczyć kaszę w mleku, żeby napęczniała. Następnie wybrane owoce rozgniata się widelcem, po czym miesza z kaszą i żółtkiem jaja. Placki smaży się na patelni z rozgrzanym olejem dotąd, aż będę rumiane po obu stronach.
Omlet biszkoptowy. Aby go przygotować trzeba rozbić jajka i oddzielić białka od żółtek. Białka należy ubić na pianę, a żółtka wymieszać ze słodką śmietanką i mąką. Omlet najlepiej usmażyć na maśle. Jest gotowy, kiedy masa się zetnie. Biszkoptowy przysmak najlepiej smakuje z konfiturą lub dżemem.
Desery dla dzieci
Deserem, który dzieci uwielbiają, jest budyń. Domowy budyń można przygotować z ulubionymi dodatkami smakowymi: kakao, wanilią bądź z sezonowymi owocami. Do budyniu dodaje się też mleko, masło, jajka, cukier oraz mąkę: pszenną i ziemniaczaną. Część mleka należy zagotować z cukrem (lub innym słodzikiem) i masłem. Zimne mleko miesza się natomiast z mąką oraz żółtkiem jaja, a następnie dolewa je do gotującego się mleka i dokładnie miesza. Budyń trzeba gotować kilka minut. Owoce dodaje się na 2 minuty przed końcem gotowania, a wanilię lub kakao miesza z mlekiem, masłem i cukrem.
Kolejny pomysł na deser dla dziecka to kisiel domowy. Przyrządza się go z mąki ziemniaczanej, wody, cukru lub innego słodzika oraz soku owocowego (np. malinowego) lub owoców.
Dzieci lubią też muffiny. Przygotowuje się je łącząc dwa rodzaje składników: mokre i suche. Do mokrych należy mleko, olej i jajka. Składniki suche to cukier, proszek do pieczenia i mąka. Najpierw należy osobno wymieszać składniki każdego rodzaju, po czym zmieszać wszystko. Po połączeniu suchych i mokrych składników do muffinek można dodać wybrane dodatki, np. czekoladę, wanilię, bakalie lub kakao. Babeczki piecze się w piekarniku nagrzanym do około 200 stopni przez 20 minut.