Dania z wołowiny
Z wołowiny przygotowuje się mnóstwo dań obiadowych, np. zrazy, bitki, steki lub strogonowa. Z mięsa wołowego przyrządza się też pieczenie lub mięso duszone i polewa sosami.
Zrazy wołowe
Zrazy wołowe duszone z grzybami to idealny pomysł na obiad. Do przyprawienia używa się musztardy, soli, pieprzu i mąki. Dodaje się też cebulę, czerwoną paprykę oraz kiszone ogórki. Kolejną potrawą z wołowiny są zrazy zawijane po wielkopolsku, które nadziewa się farszem zrobionym z boczku, cebuli oraz chleba. Można je także wypełnić nadzieniem z papryki i pora. Zrazy wołowe z szynką i musztardą to bardzo sycąca potrawa.
Bitki wołowe
Mięso na bitki wołowe należy posypać pieprzem i solą, obtoczyć w mące i podsmażyć. Bitki powinny się dusić z cebulą i majerankiem dotąd, aż mięso będzie miękkie. Najlepiej smakują z kaszą, ryżem, kopytkami bądź ziemniakami i z zasmażanymi buraczkami. Bitki można dusić zarówno w wodzie, jak i bulionie warzywnym.
Steki wołowe
Steki wołowe najlepiej przygotować z rostbefu lub ligawy. Mięso należy przyprawić dużą ilością świeżo zmielonego pieprzu i usmażyć. Do steków dodaje się sos przygotowany z cebuli, czosnku i papryki, podlany wywarem warzywnym oraz winem. Sos można zagęścić mąką i dodać do niego koncentrat pomidorowy. Aby steki były jak najlepsze, nie należy ich smażyć na maśle ani bezpośrednio po wyjęciu mięsa z lodówki. Mięso soli się tuż po smażeniu. Nie wolno go przekręcać, zanim pojawi się na nim brązowa skorupka. Steku nie należy kroić od razu po usmażeniu.
Wołowina duszona
Pomysł na pyszny mięsny obiad to duszona wołowina w winie z grzybami. Do mięsa dodaje się prawdziwki, cebulę, marchewki oraz przyprawy: ziele angielskie, tymianek, liść laurowy, pieprz i sól. Duszona wołowina najlepiej smakuje z dodatkiem wytrawnego czerwonego wina. Potrawę przygotowuje się z selerem naciowym, papryką, czosnkiem i marchewką. Następny sposób, w jaki można przyrządzić mięso wołowe, to uduszenie go w winie po prowansalsku. W trakcie duszenia używa się boczku, marchewki, pieczarek, selera, cebuli i czosnku. Wołowinę przyprawia się tymiankiem, gałką muszkatołową oraz solą i pieprzem.
Wołowina pieczona
Pieczeń wołową najlepiej przygotować w rękawie lub w naczyniu żaroodpornym. Mięso można upiec bez dodatku tłuszczu. Najlepiej obtoczyć je marynatą przygotowaną z wina, musztardy, czosnku, jabłka, cebuli szalotki, żurawiny, octu balsamicznego, pieprzu, estragonu oraz miodu. Pieczeń wołową zalewa się bulionem warzywnym i wkłada do rękawa, a następnie wstawia do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza na 30 minut. Pieczeń z mięsa wołowego można przygotować także w niskiej temperaturze. Wstawia się ją do piekarnika nastawionego na 80 stopni i pozostawia tam na około 4 godziny. Pieczoną wołowinę podaje się z warzywami, np. modrą kapustę oraz ziemniaki. Pieczeń najlepiej pokroić na plastry i polać sosem lub posypać gruboziarnistą solą.
Wołowina w sosie
Wołowinę dusi się w sosie własnym, a także w specjalnie przygotowanych do mięsa sosach. Najczęściej przyrządza się w sosie grzybowym, musztardowym, z czerwonego wina, chrzanowym, śmietanowym, pieczeniowym i cebulowym.
Boeuf strogonow
Boeuf strogonow przygotowuje się z polędwicy wołowej pokrojonej w plastry, a następnie w paski. Do niej dodaje się podsmażone pieczarki i cebulę. Wołowinę należy zalać gorącym bulionem warzywnym i dusić wraz z warzywami oraz koncentratem pomidorowym i musztardą przez 15-20 minut. Następnie strogonow trzeba zabielić śmietaną i przyprawić papryką, solą oraz pieprzem.
Chili con carne
Chili con carne to potrawa, którą przygotowuje się z mielonego mięsa wołowego, papryki chili, czosnku, cebuli, fasoli oraz kukurydzy, koncentratu pomidorowego i sosu sojowego. To danie jednogarnkowe gotowane na bulionie warzywnym, które podaje się z chlebem lub ryżem. Można dodać do niego np. kiełbasę chorizo.