Zupy
Zupa to rozgrzewająca i sycąca potrawa, szczególnie, jeśli poda się ją w formie kremu lub doda do niej ziemniaków. Często serwowana jest z dodatkiem ryżu lub makaronu. Przygotowuje się ją na wywarze warzywnym, mięsnym lub mięsno-warzywnym. Istotną rolę w przyrządzaniu zup odgrywają przyprawy i zioła.
Zupa krem
Sycące zupy krem przygotowuje się np. z białych warzyw: pora, pietruszki, ziemniaka, selera, ciecierzycy i kalafiora. W sezonie warto dodać także białe szparagi. Kremowa zupa powstanie także ze szpinaku i marchewki. Krem można przyrządzić z bobu, dyni bądź ciecierzycy. Gęste danie z coraz lepiej znanego topinamburu także będzie pyszne.
Zupa dyniowa
Zupę dyniową przygotowuje się w różnych wersjach: na ostro z curry i papryczkami chili, na słodko lub z formie kremu. Danie z dyni jest jeszcze smaczniejsze, kiedy dodamy do niego imbir. Do potrawy pasują także zacierki. Zupę dyniową przyrządza się na mleku, np. kokosowym. Potrzeba do niej obranej ze skóry dyni bez pestek, a także cukru, pieprzu i soli do smaku. Potrawę doprawia się także kurkumą i czosnkiem. Do zupy z dyni często dodaje się ziemniaki. Wywar najlepiej przygotować na zeszklonej cebuli.
Zupa z soczewicy
Zupa z soczewicy może powstać z czerwonej lub zielonej odmiany. Do soczewicy idealnie pasują pomidory oraz ziemniaki. Potrawę można przyrządzić w wersji warzywnej: na bulionie ugotowanym z warzyw, a także na wywarze mięsnym, np. z żeberek wieprzowych i podudzia kurczaka. Najlepsze przyprawy do zupy soczewicowej to: czosnek, ostra papryka, tandari masala lub garam masala i curry. Do wywaru warto też dodać mleko kokosowe i cebulę.
Zupa meksykańska
Zupę meksykańską podaje się z mięsem mielonym. Do jej przygotowania potrzeba kukurydzy i białej fasoli z puszki, cebuli, papryki oraz pomidorów. Potrawę przyprawia się solą, ostrą mieloną papryką, majerankiem oraz pieprzem i niewielką ilością cukru. Do zupy meksykańskiej dodaje się też koncentrat pomidorowy.
Zupa jarzynowa
Zupa jarzynowa, zwana też warzywną, to jedna z najpopularniejszych polskich potraw podawanych na pierwsze danie. Przygotowuje się ją na mięsnym wywarze, np. drobiowym lub wołowo-wieprzowym. Do zupy jarzynowej najczęściej dodaje się marchewkę, seler, por, ziemniaki, kalafior, czasem także fasolkę szparagową. Wywar zabiela się śmietaną i doprawia do smaku solą oraz pieprzem. Potrawę dekoruje się posiekanym koperkiem i natką pietruszki.
Zupa ogórkowa
Zupę ogórkową przyrządza się na wywarze z mięsa lub mięsa z kością. Bulion często gotuje się na żeberkach wieprzowych oraz warzywach: marchewce, selerze, porze i pietruszce. Ogórkowa nabierze ciekawego aromatu, jeśli przed dodaniem do wywaru podsmażymy warzywa na oleju. Ogórki na zupę należy zetrzeć na tarce i odsączyć z zalewy, po czym podsmażyć je na maśle. Następnie trzeba do wywaru trzeba dodać ziemniaki i pozostałe warzywa, a także zalewę z ogórków. Zupę należy zagotować i dodać do niej śmietanę oraz doprawić pieprzem i solą.
Zupa pieczarkowa
Do przygotowania zupy pieczarkowej potrzebne są pieczarki, cebula, por, ziemniaki oraz przyprawy: liść laurowy, ziele angielskie, sól i pieprz. Pieczarkową najlepiej ugotować na mięsno-warzywnym wywarze. Pieczarki przed dodaniem do zupy należy lekko podsmażyć. Zanim wrzucimy je na patelnię, warto oprószyć je pieprzem i solą. Zupę można zagęścić śmietaną.
Zupa cebulowa
Cebulę do zupy cebulowej należy dusić na maśle dotąd, aż stanie się przezroczysta. Trzeba ją przez cały czas mieszać, aby nie zrumieniła się zbyt mocno. Do cebuli dodaje się liść laurowy i tymianek, po czym dusi przez około 30 minut na małym ogniu. Następnie należy wlać białe wytrawne wino, a gdy ono odparuje, dodać bulion warzywny. Zupa gotuje się około 20 minut. Można doprawić ją do smaku solą i pieprzem. Cebulową podaje się także w formie kremu. Najlepiej dodać do niej czosnek i ziemniaki, aby była gęsta, po czym zmiksować na gładką masę. Krem z cebuli serwuje się np. z grzankami z żółtym serem i natką pietruszki.
Zupa fasolowa
Fasolę na zupę należy zalać wodą i odstawić na całą noc. Namoczone strączki należy ugotować z dodatkiem liścia laurowego, soli i ziela angielskiego. Do wywaru trzeba dodać podsmażony boczek, czosnek i cebulę. Do zupy fasolowej warto też wkroić ziemniaki, pietruszkę, marchewkę oraz selera. Fasolową zagęszcza się za pomocą tzw. zasmażki przygotowanej z podsmażonych mąki i masła. Zupę doprawia się solą i pieprzem. Najlepiej podawać ją kilka godzin po ugotowaniu, aby odczuć pełnię smaku i aromatu.
Zupa pomidorowa
Zupę pomidorową gotuje się na wywarze mięsnym lub warzywnym. Do przygotowania pomidorowej można też wykorzystać rosół. Do zupy dodaje się liść laurowy, ziele angielskie, cebulę, marchewkę, seler, pietruszkę oraz pieprz i sól. Można ją zagęścić śmietaną. Pomidorówka nabierze ciekawego smaku po dodaniu bazylii, oregano i papryczki chili. Zupę pomidorową często przyrządza się na bazie koncentratu, jednak dużo smaczniejsza jest ta zrobiona ze świeżych pomidorów. Trzeba je sparzyć, obrać ze skórki i przecisnąć przez sitko. Potrawę podaje się z makaronem lub ryżem.