Dania z dyni
Dania z dyni można przyrządzić zarówno na słodko, jak i na słono. Pyszne zupy-krem z dyni podaje się z grzankami i doprawia np. kurkumą i chili. Placki z dyni to jesienna i słodsza wersja popularnych placków ziemniaczanych. Dla łasuchów ideałem będzie ciasto z dyni z dodatkiem jabłek lub marchewki.
Ciasto dyniowe
Do zrobienia ciasta dyniowego potrzeba miąższu z dyni, mąki, oleju, jaj i przypraw. Przydadzą się: cynamon, cukier zwykły oraz wanilinowy, a także proszek do pieczenia. Opcjonalnie można dodać orzechy. Jaja i cukier należy połączyć w gładką masę. Miąższ z dyni zetrzeć na tarce lub drobno pokroić, a potem odsączyć z powstałego soku. Można też posiekać orzechy i wymieszać wszystkie składniki, doprawiając masę. Potem należy ją przełożyć do wyłożonej papierem do pieczenia lub posmarowanej tłuszczem i bułką tartą blaszki. Ciasto dyniowe piecze się w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez około 50-60 minut. Sprawdzony przepis na ciasto dyniowe z orzechową kruszonką proponuje Marieta Marecka, a Marta Dymek serwuje ciasto dyniowe z czarnym sezamem.
Zupa z dyni
Zupa-krem z dyni to połączenie miąższu z dyni z np. ziemniakami, cebulą i czosnkiem. Dodaje się do niej też kurkumę, masło, imbir i mleko. Niektórzy kroją również pomidory. Zupę można podawać z granatem lub pieczoną gruszką. Dynię i ziemniaki kroi się w kostkę i dodaje do nich pokrojone i zeszklone na patelni czosnek i cebulę. Warzywa doprawia się kurkumą, solą i imbirem, i podsmaża przez kilka minut. Następnie dodaje się bulion i gotuje wszystkie składniki. Po doprowadzeniu do wrzenia zupę powinno się gotować przez kolejne 10 minut. Następnie opcjonalnie dorzuca się pokrojone pomidory i gotuje przez około 5 minut. Ostatni etap to zmiksowanie zupy z mlekiem, np. kokosowym - tak jak w przepisie na zupę dyniową Mariety Mareckiej.
Placki i kotlety z dyni
Do przygotowania placków dyniowych potrzebne są: miąższ dyni, jaja, olej, mąka, cebula i czosnek. Przyprawy, które warto wykorzystać to: chili, pieprz i sól. Cebulę i dynię należy zetrzeć na tarce, a czosnek przecisnąć przez praskę, a następnie połączyć starte składniki z mąką, jajami oraz przyprawami. Można dodać też inne warzywa wedle własnego uznania, np. fasolę, cukinię lub seler. Całość należy dokładnie wymieszać i smażyć na rozgrzanym oleju. Placki powinny mieć złoty kolor. Do placków dyniowych na słodko wykorzystuje się: dynię, płatki owsiane, miód, cynamon, mleko roślinne, np. kokosowe. Dodaje się do nich też jaja i sól. Korzenne placuszki dyniowe z wiśniami serwuje Marieta Marecka. Kuchnia+ ma też przepis na wytrawne kotleciki z fasoli i dyni.