Dania z grzybów
Jajecznica z kurkami, zupa grzybowa, rydze smażone na maśle – to potrawy, które kochamy za ich wyrazisty smak i piękny aromat. Pod koniec lata i na jesieni wyruszamy do lasów na grzybobranie, by następnie dusić, smażyć, suszyć i marynować nasze zbiory. Coraz więcej gatunków grzybów uprawnych, takich jak pieczarki, boczniaki, azjatyckie shiitake i shimeji, dostępnych jest w sklepach przez cały rok, dzięki czemu nawet w środku zimy możemy kupić świeże grzyby i przyrządzić je na wiele sposobów. Warto to robić, bo są nie tylko smaczne, ale też zawierają wiele substancji korzystnie wpływających na nasze zdrowie.
Przez lata panowała dość powszechna opinia, że grzyby są i owszem smaczne i aromatyczne, ale kompletnie bezwartościowe pod względem odżywczym. Badania naukowe przeczą jednak tej tezie dowodząc, że grzyby jadalne zawierają wiele cennych dla zdrowia składników, takich jak antyoksydanty, witaminy, liczne biopierwiastki i polisacharydy. Te ostatnie mają właściwości immunostymulujące i przeciwnowotworowe. Grzyby jadalne - również te uprawne - są znakomitym zamiennikiem białka mięsa, dlatego powinny znaleźć się w wegetariańskiej i wegańskiej diecie. Ale z dobroczynnych właściwości grzybów mogą korzystać wszyscy. Bo warto wiedzieć, że np. kurki (pieprznik jadalny) są lepszym źródłem betakarotenu niż marchewka. Borowiki zawierają selen, i podobnie jak kanie i gąski - serotoninę i fenyloalaninę. No i ten boski, wyrazisty smak i aromat…
Nie mniej cenne od leśnych są grzyby uprawne, jak choćby od lat popularne w Polsce pieczarki. One również są źródłem wielu wartościowych substancji. Warto dołączyć do listy zakupów boczniaki, bo zawierają lowastatynę, która obniża poziom cholesterolu, oraz łatwo przyswajalne białko, witaminy z grupy B i nienasycone kwasy tłuszczowe. Badania naukowe dowiodły, że regularne i długotrwałe spożywanie boczniaków przez osoby chore na cukrzyce pomaga obniżyć poziom cukru we krwi. A do tego boczniaki mają wyrazisty smak i aromat oraz ciekawą konsystencję, dzięki której można przyrządzać je na wiele sposobów. Nic dziwnego, że grzyby te mają coraz więcej fanów. Należy do nich Marta Dymek, która w Kuchni+ poleca sprawdzone przepisy na boczniaki grillowane, smażone i duszone z dodatkiem rozmaitych przypraw i ziół – doskonałe dania na bezmięsny obiad czy kolację.
Coraz więcej sklepów ma w swoim asortymencie także grzyby azjatyckie, od lat docenianie i wykorzystywane nie tylko w kuchni, ale i w medycynie Dalekiego Wschodu. Ekstrakty z shiitake stosowane są tam jako lek przeciwnowotworowy i immunostymulujący, który łagodzi skutki uboczne chemio i radioterapii. Grzyby shiitake i shimeji są popularnym składnikiem wielu azjatyckich zup, dań z ryżem i makaronem - dodają im smaku i aromatu.