Przetwory
Przetwory przygotowuje się zazwyczaj w ostatnich tygodniach lata lub na początku jesieni. Domowe dżemy to doskonały dodatek do ciast lub kanapek. Ogórki kiszone to składnik zupy, sałatki lub osobna przekąska. Do sałatek lub dań obiadowych dodaje się także ogórki konserwowe.
Dżemy
Najczęściej przyrządzane w polskich domach dżemy to te z czarnej porzeczki, malin, wiśni, pigwy lub truskawek. Pyszne są także dżemy z jeżyn oraz malin, dyni lub brzoskwiń. Przetwory z owoców można smażyć dotąd, aż zgęstnieją. Bez dodatku zagęszczaczy smażenie będzie trwało co najmniej kilka godzin. Czas przygotowania dżemów będzie krótszy, jeśli sięgniemy po proszki zagęszczające lub pektynę, czyli naturalny zagęszczacz bez konserwantów. Owoce po umyciu i usunięciu dużych pestek należy nieco posłodzić i dusić w garnku z grubym dnem. Dżem jest gotowy, kiedy zgęstnieje. Można go wtedy przełożyć do umytych i wyparzonych słoików i pasteryzować przez około 10 minut.
Powidła
Powidła przyrządza się zazwyczaj ze śliwek, najczęściej węgierek. Do powideł dodaje się też cukier, ale nie jest to konieczne. Do śliwek można dodać też sok i skórkę z pomarańczy, a pod koniec smażenia doprawić cynamonem.
Ogórki konserwowe
Aby przygotować ogórki konserwowe, ogórki gruntowe należy umyć i ciasno ułożyć w czystych, wyparzonych słoikach. Następnie należy przygotować zalewę z wody z dodatkiem marchewki, czosnku, liści laurowych, gorczycy oraz pieprzu. Doprawia się ją cukrem i solą i pasteryzuje przez około 10 minut, a następnie studzi i wlewa do wypełnionych słoików. Tak przygotowane ogórki konserwowe trzeba pasteryzować około 10 minut.
Kiszone ogórki
Aby zrobić ogórki kiszone, do umytych ogórków gruntowych dodaje się koper, czosnek i chrzan. Potrzebna będzie też zalewa, którą przyrządza się, rozpuszczając sól w gotującej się wodzie. Można do niej dodać również nieco cukru. Ogórki należy zalać zalewą, a następnie zakręcić słoiki i odstawić do kiszenia. Będą gotowe po około 5-7 dniach.