Dania z gęsiny
Na obiad, również świąteczny, można z powodzeniem podać duszoną lub faszerowaną i pieczoną gęś. Najczęściej używane części gęsiny to pierś i udka. Można z niej zrobić także wyborny pasztet lub rosół.
Pieczona gęś
Przed pieczeniem należy natrzeć gęś marynatą, np. z majeranku, soli i pieprzu. Mięso trzeba naciąć i nadziać farszem z jabłek z pieprzem i majerankiem. Kolejny pomysł na nadzienie to połączenie pistacji, cebuli, amarantusa, bazylii i gruszek oraz soli i pieprzu. Mięso marynowane w oleju, cebuli i majeranku można upiec z dodatkiem żurawiny, wina i soku pomarańczowego przyprawionych gałką muszkatołową, cynamonem i cukrem trzcinowym. Pyszny farsz do pieczonej gęsi powstanie z wątróbki, mielonej cielęciny oraz majeranku, pieprzu i soli. Nadzianą gęsinę należy wstawić do piekarnika rozgrzanego do 140 stopni i piec przez godzinę, następnie przez kolejne 60 minut w 160 stopniach, po czym zwiększyć temperaturę do 200 stopni i piec kolejną godzinę.
Gęś duszona
Gęś duszona z warzywami to smaczne danie obiadowe. Do mięsa najlepiej dodać: pietruszkę, seler, cebulę oraz marchewkę. Przed dodaniem do gęsiny można je podsmażyć. Mięso należy podlać wodą i dusić aż do miękkości, co zwykle trwa około 2 godziny. Pod koniec duszenia trzeba doprawić danie solą i pieprzem i dodać do niego śmietanę. Duszona gęś będzie wyśmienita, jeśli przyrządzimy ją z dodatkiem warzyw oraz soku jabłkowego. Stanie się jeszcze smaczniejsza po dodaniu gruszek z karmelizowanym cukrem, masłem oraz cynamonem.
Pierś z gęsi
Pierś z gęsi będzie znakomita po upieczeniu w marynacie z majeranku, jabłek, czosnku, masła, soli i pieprzu. Mięso najlepiej podlać bulionem warzywnym z dodatkiem buraków, soku z cytryny i cynamonu. Kolejna wyśmienita potrawa to gęsie piersi w marynacie z miodu i czosnku podawane z sosem selerowo-śliwkowym. Delikatne mięso można podsmażyć na patelni, a następnie udusić w czerwonym winie i podawać z pieczonymi ziemniakami. Pierś z gęsi jest idealna do pieczenia, np. na jabłkach. Przed włożeniem do piekarnika należy ją natrzeć marynatą przygotowaną z musztardy, czosnku, majeranku i soli. Mięso powinno się piec przez 1-1,5 godziny w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C.
Gęsie udka
Gęsie udka pieczone w jabłkach i ziołach - czosnku, suszonym majeranku i świeżym tymianku - to aromatyczne danie obiadowe. Należy je doprawić także solą i pieprzem. Powinno się je piec przez 2 godziny w piekarniku rozgrzanym do 120 stopni. Po upływie tego czasu mięso należy przekręcić na drugą stronę i piec przez 1,5 godziny w temperaturze 180 stopni Celsjusza. Udka najlepiej podawać z musem zmiksowanym z części jabłek połączonych z tłuszczem, który wytopił się w trakcie pieczenia. Udka gęsiny wyśmienicie smakują po natarciu marynatą z chili, soli i pieprzu oraz upieczeniu z cebulą i cydrem. Po 2 godzinach pieczenia w 200 stopniach do mięsa należy dodać starte na tarce jabłka i piec przez kolejne 30 minut. Ugotowane gęsie udka można zawinąć w szynce, dodać do nich tymianek, liście laurowe i pieprz, po czym piec w piekarniku rozgrzanym do 160 stopni przez 45 minut. Gęsina na jabłkowym risotto to kolejny pomysł na potrawę z drobiu. Składniki na risotto to: cebula, ryż arborio, tłuszcz wytopiony podczas pieczenia gęsi, cydr lub białe wino, tymianek, jabłka, masło, parmezan i bulion drobiowy. Do tego dania należy zapiec udka w marynacie z kminku, czosnku, soku jabłkowego, soli, pieprzu oraz tymianku.
Rosół z gęsi
Do przygotowania rosołu potrzebne są kości i korpus z pieczonej gęsi, por, cebula, czosnek, imbir, a także suszone borowiki i sos sojowy. Mięso i kości należy ugotować na wodzie, po czym dodać przyprawy: anyż, goździki i cynamon, a następnie gotować wywar przez godzinę. Po upływie tego czasu trzeba przyprawić zupę liściem laurowym, płatkami chili, zielem angielskim, solą oraz sosem sojowym. Następnie do rosołu dodaje się por, cebulę, imbir, czosnek i grzyby, po czym znów gotuje przez godzinę.
Pasztet z gęsich wątróbek
Gęsie wątróbki na pasztet należy zalać mlekiem i odstawić na około 2 godziny. Po upływie tego czasu trzeba je pokroić. Zeszkloną na maśle cebulę i jabłka podsmaża się wraz z mięsem i białym winem oraz suszonymi śliwkami, po czym doprawia pieprzem i solą i miksuje na gładko. Tak powstałą masę należy przełożyć do słoiczków, pozostawiając 1 cm wolnego miejsca przy pokrywce. Pasztet trzeba włożyć do lodówki na 5-6 godzin, a następnie do słoików wlać roztopiony gęsi smalec z rozmarynem. Ostatni krok to schłodzenie masy.