Dania wegańskie
W daniach wegańskich nie ma składników pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, jajka, mleko i jego przetwory. Wykorzystuje się warzywa, owoce, kasze, nasiona i orzechy. Na śniadanie można przygotować kanapki z pastą warzywną, smarowidłem z awokado bądź pastą sezamową ? słynnym hummusem. Popularne są wszelkiego rodzaju sałatki z dużą ilością nasion i zdrowymi olejami. W diecie wegańskiej wykorzystuje się także ryże, kasze oraz grzyby. Mleko można przygotować z wiórków kokosowych, soi lub płatków owsianych, a na jego bazie przyrządzić rozmaite desery.
Pasty wegańskie
Guacamole to pasta, którą przygotowuje się z awokado, czosnku, soku z limonki i czerwonej cebuli. Przyprawia się ją świeżą kolendrą, solą i pieprzem. Można dodać też niewielki kawałek papryczki chili.
Hummus przygotowuje się z ziaren ciecierzycy, którą należy namoczyć na noc i ugotować, sezamowej pasty tahini, czosnku, oliwy, soku z cytryny, soli morskiej i wody. Wszystkie składniki należy dokładnie zmiksować na gładką masę.
Wegańskie sałatki
Wegańską sałatkę owocową można przyrządzić z bananów, jabłek, pomarańczy i kiwi z dodatkiem cynamonu. Równie pyszna będzie ze śliwek, nektarynki, kiwi, banana i słodkiego granatu oraz pistacji.
Sałatka z warzyw może być zarówno samodzielnym posiłkiem, jak i dodatkiem do obiadu. Tradycyjną sałatkę jarzynową można wykonać w wersji wegańskiej z marchewki, ziemniaków, selera, ogórków kiszonych, cebuli, groszku konserwowego i jabłka. Najlepiej doprawić ją musztardą, majonezem sojowym oraz pieprzem i czarną solą. Czarna sól ma smak jajek, dzięki czemu sałatka będzie jeszcze smaczniejsza, a jej smak ciekawszy. Weganie mogą sięgnąć także po sałatkę wiosenną zrobioną z czerwonej papryki, czarnych oliwek, pomidorów, prażonych ziaren słonecznika, z dodatkiem oliwy i soku z cytryny.
Obiad wegański
Kasza gryczana z warzywami to doskonały posiłek na wegański obiad. Do ugotowanej kaszy można dodać marchewkę, cebulę oraz pietruszkę i doprawić je ziołami, np. oregano i tymiankiem, a także solą i pieprzem.
Kolejnym pomysłem na danie obiadowe są panierowane boczniaki. Należy je obtoczyć je w mące i smażyć na patelni z rozgrzanym olejem, po czym odsączyć z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku.
Pieczony kalafior będzie pyszny, kiedy posmarujemy go mieszanką wędzonej papryki, świeżego przeciśniętego przez praskę czosnku, soli, posiekanej natki pietruszki, soku z cytryny, płatków migdałów oraz tymianku.
Na wegański obiad można też przygotować szaszłyki warzywne z cukinii, bakłażana, papryki, pomidorków koktajlowych z pieczarkami, sokiem z cytryny i pieprzem oraz solą.
Kolejnym wegańskim daniem obiadowym jest falafel. Przygotowuje się go z ciecierzycy z cebulą i czosnkiem. Potrawę doprawia się mielonym kminem, kolendrą, solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Falafel można podawać w tortilli i z surówką lub z ryżem i warzywami.
Z marchewki, cukinii, buraka lub pietruszki można zrobić makaron warzywny. Gotuje się go przez około 2 minuty w osolonym wrzątku i podaje z sosem do makaronu lub samym olejem, np. lnianym.
Wegańskie desery
Pyszne wegańskie ciasto to np. sernik jaglany, który przyrządza się z migdałów, płatków owsianych, kaszy jaglanej, orzechów nerkowca, wiórek kokosowych i suszonych daktyli oraz syropu z agawy i soku z cytryny.
Kolejnym wegańskim deserem jest tofurnik na spodzie z orzechów ziemnych, wiórków kokosowych, suszonych daktyli i kakao. Masę do ciasta przygotowuje się z naturalnego tofu, syropu klonowego, skrobi ziemniaczanej, mleka kokosowego oraz soku z cytryny. Można dodać też maliny i polać tofurnik polewą z roztopionej czekolady wegańskiej, cynamonu, syropu z agawy oraz mleka roślinnego.
Szybkie i pyszne są też placki jaglane, do których przyrządzenia wystarczą: mleko roślinne, ugotowana kasza jaglana, skrobia ziemniaczana, ekstrakt waniliowy oraz banan i nieco soli.
Równie proste do przygotowania są wegańskie lody, do których potrzeba tłustej części mleka kokosowego, ulubionych owoców i innych dodatków oraz ewentualnie substancji słodzącej.