Ciasta wegańskie
Ciasta wegańskie
Ciasta wegańskie są przyrządzane z użyciem produktów zastępujących składniki odzwierzęce, tzn. mleko krowie, masło i jaja. Zamiast nich wykorzystuje się mleka roślinne, np. sojowe, kokosowe lub migdałowe. Weganie sięgają po roślinne tłuszcze, takie jak masło orzechowe lub masło kukurydziane. Do wyboru jest mnóstwo olejów tłoczonych na zimno, m.in. orzechowy, rzepakowy, słonecznikowy lub z pestek winogron. Produkty zastępujące jaja w diecie wegańskiej to nasiona sezamu, tofu bądź mąka sojowa. Ciasto można połączyć także za pomocą puree z dyni lub bananów i kilku łyżek wody. Inne zamienniki jaj to mus jabłkowy, rozgniecione awokado lub namoczone siemię lniane. Masę na desery spoją także tarta marchewka, cebula lub buraczki.
Rodzaje mleka roślinnego
Mleko roślinne powstaje poprzez namoczenie orzechów i nasion oraz zmielenie i przesączenie przez gazę bądź sitko. Ze zbóż przyrządza się mleko ryżowe, jaglane, owsiane lub orkiszowe. Pestki wykorzystywane do zrobienia napoju mlecznego to orzechy oraz migdały. Mleko można przygotować także z roślin strączkowych, np. soi. Mleko sojowe ma dosyć specyficzny smak, nie jest słodkie. Lekką słodycz i orzechowy posmak można wyczuć w napoju migdałowym. Do ciast i deserów pasuje także mleko kokosowe ? najbardziej słodki i kaloryczny z roślinnych płynów. Namoczone płatki owsiane są natomiast niskokaloryczne, dlatego osoby dbające o linię mogą po nie sięgać bez obawy o przybranie na wadze.
Tłuszcze roślinne
Tłuszcze roślinne są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, których nie wytwarza ludzki organizm. Trzeba dostarczać je w diecie. Najzdrowsze są oleje roślinne tłoczone na zimno. Weganie mogą wybrać np. olej z orzechów arachidowych, który ma neutralny smak. Zdecydowanie bardziej aromatyczny jest płyn wytłoczony z orzechów włoskich. Inne polecane oleje to słonecznikowy, rzepakowy lub oliwa z oliwek. Do wegańskich deserów warto też wykorzystywać masła. Sezamowe, czyli tahini, jest produkowane z rozgniecionych ziaren sezamu. Ma orzechowy smak, podobnie jak masło orzechowe wytwarzane z prażonych orzechów zmiksowanych z olejem tłoczonym na zimno.
Sernik jaglany
Pierwszym pomysłem na wegańskie ciasto jest sernik z kaszy jaglanej, którą należy zalać wodą, zagotować i pozostawić dotąd, aż wchłonie płyn, po czym ostudzić. Następnie trzeba ją zmiksować z mlekiem roślinnym i gęstym mleczkiem kokosowym, sokiem z cytryny, a także cukrem, wanilią i kardamonem. Sernik jaglany piecze się w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez około 50 minut.
Brownie z kaszy jaglanej
Aby przygotować brownie z kaszy jaglanej, należy podgrzać mleko roślinne i rozpuścić w nim czekoladę. Kaszę trzeba posolić i ugotować w wodzie, a następnie zblendować ją z czekoladą, ksylitolem lub syropem z agawy, mąką oraz bakaliami. Masę na ciasto wlewa się do formy wyłożonej papierem do pieczenia i wstawia do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni na około godzinę.
Tofurnik
Spód do tofurnika przygotowuje się z pokruszonych ciastek owsianych wymieszanych z masłem orzechowym lub olejem kokosowym. Masa na ciasto powstanie z tofu naturalnego, kaszy jaglanej, mleka kokosowego, mąki ziemniaczanej, a także cukru pudru, ekstraktu waniliowego, soku i skórki z cytryny oraz szczypty soli. Tofurnik powinien się piec przez 15 minut w piekarniku nastawionym na 180 stopni i kolejne 45 minut w temperaturze 120 stopni. Ciasto najlepiej ozdobić polewą przyrządzoną z gorzkiej czekolady, mleka kokosowego i syropu z agawy.
Wegańskie ciasto marchewkowe
Ciasto marchewkowe przyrządza się, łącząc orzechy włoskie, mąkę, olej o neutralnym smaku, zmielone orzechy włoskie, nasiona chia, sodę oraz gałkę muszkatołową, sól, sok i skórkę z cytryny. Wegański przysmak przekłada się kremem przygotowanym z mleka roślinnego, np. migdałowego, cukru pudru, namoczonych owoców nerkowca oraz soku z cytryny, a następnie piecze przez 45-50 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni.