Dania z jagnięciny i baraniny
Biryani z jagnięciną
Biryani, czyli ryż zapiekany z mięsem, najczęściej jest przyrządzane z jagnięciny, ale też innych mięs, jak baranina lub kurczak. Należy je zamarynować w jogurcie naturalnym, kolendrze, goździkach, cynamonie, chili, soku z cytryny i soli. Następnie trzeba podsmażyć jagnięcinę z cebulą, kardamonem, czarnym kminkiem, cynamonem, szafranem i mlekiem. Do ryżu dodaje się przyprawy, takie jak: cynamon, liście laurowe, kardamon, goździki, pieprz i sól.
Pieczony udziec jagnięcy z ziemniakami
Udziec jagnięcy przed pieczeniem najlepiej natrzeć marynatą z pieprzu, soli, soku z cytryny, oliwą i ziół, np. prowansalskich. Zamarynowane mięso należy włożyć do lodówki na kilka godzin, po czym piec w piekarniku nagrzanym do 230 stopni Celsjusza przez 30 minut. Po upływie tego czasu trzeba zmniejszyć temperaturę do 180 stopni i dopiekać przez 1,5 godziny. Mięso najlepiej podawać z ziemniakami i surówką.
Curry z jagnięciny
Jagnięcinę do curry należy ugotować w wodzie z dodatkiem startej gałki muszkatołowej, pieprzu, liści laurowych, oliwy oraz soli. Sos curry do dania przygotowuje się z chili, kminu rzymskiego w proszku, przecieru pomidorowego, cebuli, oliwy, bulionu z gotowania mięsa, a także przyprawy curry i pomidorów. Potrawę serwuje się z ryżem.
Gulasz z jagnięciny
Gulasz z jagnięciny można przygotować np. z łopatki. Mięso należy pokroić w kostkę i podsmażyć je wraz z pokrojonymi czosnkiem oraz cebulą. Następnie trzeba dodać seler, pietruszki i marchewki oraz przyprawy: ziele angielskie, liść laurowy i rozmaryn. Wszystkie składniki wraz z bulionem drobiowym powinny gotować się przez około 30 minut. Kiedy gulasz zgęstnieje, należy do niego wlać czerwone wino i pomidory z puszki, po czym gotować przez kolejne 40 minut.
Duszona jagnięcina z warzywami
Duszoną jagnięcinę z warzywami przygotowuje się z mięsa, brokułów, ziemniaków, groszku, cebuli i fasolki szparagowej. Przyprawia się ją ziołami prowansalskimi, liściem laurowym, zielem angielskim oraz solą i pieprzem. Jagnięcinę dusi się przez 1,5 godziny w piekarniku nagrzanym do 200 stopni, a następnie zmniejsza temperaturę do 180 stopni i pozostawia mięso dotąd, aż zmięknie.
Biryani z baraniną
Biryani z baraniną przyrządza się ze śmietaną, jogurtem, olejem kokosowym, mąką oraz pastą imbirowo-czosnkową, cebulą i masalą z goździków. Do masali dodaje się kwiat muszkatołowca, chili, cynamon oraz kardamon i mieli wszystkie składniki na proszek. Ryż do potrawy należy wypłukać w wodzie, po czym namoczyć na godzinę, odsączyć z płynu i podsmażyć. Szklisty ryż trzeba ugotować na półtwardo. Pastę z imbiru, cebulę oraz baraninę należy podsmażyć, następnie wlać jogurt i gotować dotąd, aż sos zgęstnieje. Do biryani dodaje się również orzechy nerkowca, migdały i świeże miętę oraz kolendrę. Na wierzch sosu należy położyć ryż, przykryć garnek pokrywką i gotować przez 20 minut.
Baranie kotlety w rozmarynowym sosie
Pysznym daniem obiadowym będą kotlety z baraniny podane z rozmarynowym sosem. Sos przygotowuje się z masła, chleba na zakwasie, ciepłego mleka oraz drobno posiekanego rozmarynu.
Curry z baraniny w mleku kokosowym
Do zrobienia curry z baraniny będą potrzebne: mleko i olej kokosowy, papryczki chili, cebulki szalotki oraz masala z kminu rzymskiego, świeżego imbiru, czosnku i przyprawy garam masala. Mięso należy zalać mlekiem na 12 godzin przez przygotowaniem dania. Potrawę gotuje się około godzinę. Podaje się ją z ugotowanymi ziemniakami.
Dhansak z baraniny
Dhansak z baraniny przyrządza się z masali z kardamonu, kolendry, kory cynamonu, papryczki chili, nasion kozieradki i pieprzu, cebuli, kurkumy oraz mielonych cynamonu i kolendry. Oprócz tego do dania dodaje się warzywa: dynię, bakłażan, fasolę mung, brązową i czerwoną soczewicę. Wszystkie składniki należy gotować przez około pół godziny. Kiedy zmiękną, trzeba dodać podsmażony świeży szpinak.
Kwaśnica na baranich żeberkach
Aby przygotować kwaśnicę na baranich żebrach, gotuje się wywar na ich bazie z dodatkiem słoniny, ziela angielskiego, mielonego kminu, liści laurowych i grzybów. Do bulionu dodaje się czosnek przeciśnięty przez praskę i kapustę kiszoną, po czym gotuje zupę przez 25-30 minut. W razie konieczności można doprawić ją solą i pieprzem.
Marynowana łopatka barania
Marynatę do baraniej łopatki przygotowuje się z lubczyku, czosnku, majeranku oraz soli i pieprzu. Dodaje się do niej cebulę oraz liście laurowe i pozostawia mięso na co najmniej 3 godziny w lodówce. Po upływie tego czasu baraninę należy naciąć i w te miejsca włożyć czosnek, po czym znów natrzeć mięso lubczykiem, pieprzem, solą i majerankiem. Łopatkę piecze się przez 15-20 minut w piekarniku nagrzanym do 200 stopni, a następnie przez 1-1,5 godziny w 160 stopniach.
Pierożki z baraniną i ostrym sosem
Ciasto na pierożki z baraniną przygotowuje się z jaja, mąki krupczatki, soli i wrzącej wody. Farsz do dania to mięso, czosnek, cebula, ocet i przyprawy: kolendra , kmin, sumak, pieprz i sól. Ostry sos powstanie natomiast z połączenia chili, octu spirytusowego, świeżej kolendry, czosnku i wody.
Udziec barani pieczony w soli morskiej
Udziec barani przed pieczeniem najlepiej natrzeć mieszanką gruboziarnistej soli morskiej, kolendry i kminu rzymskiego. Mięso trzeba obłożyć białkami jaj ubitymi na pianę wraz z solą. Udziec piecze się około 5 godzin w piekarniku nagrzanym do 200 stopni. Po upływie tego czasu baraninę należy pokroić, a sól rozbić.