Kotlety mielone
Kotlety to danie obiadowe przygotowywane najczęściej z wieprzowego mięsa mielonego. Pyszne są również w wersji drobiowej, jak i rybnej. Panierka to zazwyczaj bułka tarta, jednak mogą się nią stać także otręby lub pokruszone płatki kukurydziane. Są podawane np. z ziemniakami i podsmażanymi buraczkami.
Przepis na tradycyjne kotlety mielone
Tradycyjne kotlety mielone, czasem nazywane zrazami, przyrządza się z wieprzowiny, np. łopatki lub szynki. Aby przygotować potrawę, należy namoczyć bułkę w mleku lub wodzie, po czym mięso wymieszać z jajkiem, cebulą, solą i pieprzem oraz odciśniętą z płynu bułką. Mielone można przygotować także w wersji bez bułki. Równie pyszne są kotlety z pieczarkami. W trakcie wyrabiania masy na mielone stopniowo dolewa się zimną wodę, aż mięso przestanie przywierać do dłoni. Następnie należy je obtoczyć w bułce tartej i podsmażyć na patelni z rozgrzanym olejem. Zdrowszą wersję tego dania obiadowego przygotujemy, opiekając kotlety w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez około 30 minut. Potrawę najlepiej podawać z ziemniakami i buraczkami lub mizerią.
Kotlety rybne mielone
Mielone przygotowuje się także z ryby. Do niej należy dodać namoczoną w mleku bułkę, cebulę, czosnek i zmielić. Kotlety doprawia się papryką, solą oraz pieprzem. Można do nich dodać posiekaną natkę pietruszki. Następnie trzeba wkroić jajo i połączyć wszystkie składniki. Z masy formuje się kotlety, obtacza je w bułce tartej i smaży na oleju.
Kotlety mielone z kurczaka
Kolejną wersją mielonych są te przyrządzone z kurczaka połączonego z jajkiem, czosnkiem i cebulą. Do drobiu pasują oregano, lubczyk, bazylia oraz majeranek. Masę na kotlety należy wyrabiać z dodatkiem niewielkiej ilości bułki tartej i wody. Po uformowaniu odpowiadającego nam kształtu mielonych trzeba je usmażyć na oleju. Delikatne mięso z kurczaka będzie smakowało wyśmienicie z ryżem oraz marchewką z groszkiem lub surówką ze świeżych warzyw.