Barszcz
Tradycyjny barszcz znany jest w dwóch podstawowych wersjach. Barszcz czerwony to zupa ze świeżych buraków lub koncentratu soku z buraków, można ją przygotować na zakwasie i dodać fasolę, ziemniaki lub małe pierożki - uszka. Barszcz biały gotowany na zakwasie, jest podawany z białą kiełbasą i gotowanymi jajkami.
Barszcz czerwony
Przepis na klasyczny barszcz czerwony obejmuje buraki, bulion mięsny lub warzywny (tzw. barszcz na rosole), cebulę, ziele angielskie, liść laurowy, pieprz oraz ocet (może być balsamiczny). Zupę można przygotować zarówno ze świeżych buraków, z młodej botwinki, koncentratu lub na zakwasie. Barszcz czerwony to potrawa świąteczna, podawana w Wigilię z uszkami, krokietami lub pierogami z kapustą oraz grzybami. Na co dzień często serwuje się go z jajkiem ugotowanym na twardo. Zupę z buraków można zagęścić, dodając ziemniaki i zabielić śmietaną.
Zakwas na barszcz
Zakwas (inaczej barszcz kiszony) przyrządza się z buraków, czosnku, wody, soku z kapusty lub ogórków kiszonych, cebuli, pieprzu, liści laurowych, ziela angielskiego oraz soli. Warzywa należy obrać i pokroić, włożyć do garnka, po czym zalać wodą i sokiem z kapusty. Zamiast soku dodaje się skórkę od chleba. Kolejnym krokiem jest dodanie przypraw i wymieszanie wszystkich składników. Naczynie z zakwasem należy przykryć i pozostawić na 3-5 dni. Przy niskich temperaturach kiszony barszcz powinien stać nawet 10 dni. Po upływie tego czasu zakwas należy przelać do butelki i słoików. Jest gotowy do użycia, ale można go też przechować - koniecznie w lodówce.
Barszcz ukraiński - przepis
Barszcz ukraiński to wersja zupy z fasolą. Należy ją namoczyć i pozostawić na kilka godzin, a następnie posolić i zagotować w wodzie, w której się moczyła. Pozostałe składniki to: buraki, bulion warzywny bądź mięsny, czosnek, cebula, ziemniaki, a także przecier pomidorowy, śmietana i mąka.
Barszcz biały - przepis
Barszcz biały przyrządza się na bazie mięsnego wywaru, np. z żeberek lub łopatki wieprzowej. Dodaje się także cebulę, chrzan, wędzony boczek lub kiełbasę, śmietanę, czosnek i przyprawy: ziele angielskie, majeranek, pieprz, sól oraz liść laurowy. Zupę podaje się z białą kiełbasą, którą najlepiej ugotować w barszczu. Można też ugotować do niej jajko.