Czebureki
Przygotował:
Katarzyna Bosacka
- Seria kulinarna:
- Bosacka daje radę (odc. 2)
- Trudność:
- łatwe
- Rodzaj dania:
- Pierogi i pierożki
- Kuchnia świata:
- Kuchnia międzynarodowa
Składniki:
- Ciasto:
- 500 g mąki
- niecała szklanka gorącej wody
- ⅓ szklanki oleju
- szczypta soli
- opcjonalnie – 1 łyżka stołowa wódki (ciasto będzie chrupiące)
Farsz:
- 300 g kaszanki o dobrym składzie
- 1 duża cebula
- 1 jabłko
- kilka łyżek kapusty kiszonej
- sól
- pieprz
- majeranek
- 2 łyżki oleju rzepakowego do smażenia
Kalkulator kulinarny
Przygotowanie:
Z mąki, gorącej wody, soli i oleju zagniatamy twarde ciasto, przykrywamy miską i zostawiamy na 30-40 min, żeby odpoczęło.
W tym czasie przygotowujemy nadzienie. Na patelni rozgrzewamy 2 łyżki oleju, wrzucamy pokrojoną drobniutko cebulę, podsmażamy na złoto, dodajemy wyciągniętą z flaków kaszankę i pokrojone w drobniutką kosteczkę jabłko. Podsmażamy 2-3 minuty, dorzucamy odsączoną z soku, poszatkowaną drobno kapustę i chwilę podsmażamy razem.
Ciasto dzielimy na kawałki po 50 g, wałkujemy w koła o średnicy 20 cm, na środek dajemy 2-3 łyżki nadzienia, ciasto składamy na pół tak jak na pierogi, ostrożnie przyciskany brzegi, nadzienie nie może wyciekać podczas smażenia.
Na średnim ogniu rozgrzewamy patelnię z grubym dnem, wkładamy po dwa czebureki na raz, na pierogach zaczną pojawiać się bąble, a ciasto lekko podniesie się, to znak, że trzeba przewrócić pieróg na drugą stronę. Gotowe danie ma złocisty kolor i przypieczone bąble.
Uwaga: W oryginalnym, tatarskim przepisie do ciasta obowiązkowo dodaje się 1 łyżkę stołową wódki, która sprawia, że pierogi są cudownie chrupiące. W Polsce tradycyjnie nie dodaje się wódki do ciasta na pierogi, bo w naszej kuchni ta praktyka nie jest powszechnie znana i stosowana.
- Sprawdź
- albo
-
TV SAT +Sprawdź