Pierogi i pierożki
Pierogi można przygotować zarówno z ugotowanego, smażonego, jak i pieczonego ciasta. Najczęściej jednak pierogi gotuje się w osolonej wodzie. Do ciasta dodaje się różnego rodzaju farsze. Mogą być słodkie, np. z owoców, oraz wytrawne: z sera, mięsa lub warzyw. Pierogi nadziewa się także kapustą i grzybami bądź twarogiem. Na wschodzie Lubelszczyzny popularne są tzw. pierogi lubelskie. Farsz do nich robi się z ziemniaków, mięty i sera białego. W innych regionach Polski nadzienie przygotowuje się np. z soi, maku, startych buraków, marchewki bądź szpinaku, a nawet jaj, miodu lub czekolady. Farsz do pierogów można zrobić z wielu różnorodnych produktów - w zasadzie jedynym ograniczeniem jest tu fantazja kucharza. Można zrobić np. pierogi szpinakowe z karczkiem, albo pieczone pierogi z kaszą i miętą lub fantazyjne mini pierożki z suszonym serem.
Ciasto na pierogi w tradycyjnej wersji przygotowuje się z mąki, soli, jaj i oleju. Mąkę łączy się z pozostałymi składnikami i stopniowo dolewa bardzo gorącej wody. Starannie zagniata się ciasto, które powinno być gładkie. Należy je przykryć na około 15 minut ściereczką. Po tym czasie należy je rozwałkować dosyć cienko, wykroić, np. szklanką, kawałki na pierogi, nałożyć farsz i zlepić. Pierogi wrzuca się na osolony wrzątek i gotuje dotąd, aż wypłyną na powierzchnię wody.
Farsz do pierogów
Farsz do pierogów można przygotować w różnych wersjach: na słodko, jak i na słono. Ciekawe jest nadzienie z suszonych śliwek i orzechów. Posiekane orzechy i pokrojone śliwki trzeba wymieszać ze śmietaną. Wytrawny farsz można zrobić z papryki, pomidorów, szpinaku i oliwek. Bardziej klasyczny farsz robi się z ziemniaków i sera. Wersja na słodko może obejmować owoce i ser, bądź same owoce.
Pierogi ruskie
Pierogi ruskie to potrawa znana szczególnie dobrze na Lubelszczyźnie, a także na Kresach. Farsz do nich przygotowuje się z ziemniaków i twarogu. Dodaje się do niego pieprz, sól i cebulę. Ważne, aby podsmażyć cebulę na patelni przed wymieszaniem jej z pozostałą częścią nadzienia. Ziemniaki trzeba wcześniej ugotować i rozgnieść, np. widelcem. Ser należy zmielić, np. w maszynce do mięsa. Wszystkie składniki na farsz trzeba dokładnie wymieszać. Marieta Marecka ma niezawodny przepis na pierogi ruskie.
Pierogi z mięsem
Farszu do pierogów z mięsem lepiej nie robić z mięsa wieprzowego, które jest zbyt tłuste. Dobrze sprawdzi się kurczak, którego warto przyprawić posiekanymi drobno suszonymi grzybami. Można je też zmielić w młynku. Do tego trzeba dodać podsmażoną cebulę. Do farszu z wołowiny także dodaje się sól, pieprz i zeszkloną na patelni cebulę. Kuchnia+ poleca pierogi z mięsem w różnych odsłonach: pierożki z baraniną i ostrym sosem, pierożki wonton z wieprzowiną i wyborne pierogi z pieczoną kaczką i słodkim sosem cydrowym.
Pierogi z owocami
Ciasto na pierogi z owocami powinno być nieco delikatniejsze niż tradycyjne. Można dodać do niego mąkę zaparzaną mlekiem, zamiast wody. Do farszu z owoców trzeba dodać cukru, ponieważ po ugotowaniu stają się kwaśne. Do nadzienia używa się zarówno świeżych, jak i mrożonych owoców, np. truskawek, malin, jagód lub wiśni. Pierogi z owocami nie rozpadną się w trakcie gotowania, jeśli dodamy do farszu nieco mąki ziemniaczanej. Można je podawać ze śmietaną lub stopionym masłem. Tomasz Jakubiak serwuje pierogi z truskawkami z sosem rabarbarowym, a Marieta Marecka poleca pierogi z bakaliami.
Pierogi z kapustą i grzybami
Do nadzienia do pierogów z kapustą i grzybami dodaje się również podsmażoną na oliwie cebulę. Farsz przyprawia się solą oraz pieprzem. Suszone grzyby przed wymieszaniem z pozostałymi składnikami należy obgotować w wodzie do zmięknięcia, a potem je posiekać. Z kapusty należy odcisnąć sok. Można też ją opłukać, jeśli jest za kwaśna. Wszystkie składniki na farsz trzeba dusić pod przykryciem do wyparowania wody. Jak zrobić idealne pierogi z kapustą i grzybami podpowiada Marieta Marecka.
Pierogi leniwe
Pierogi leniwe to inna nazwa klusek leniwych. Robi się je z twarogu, mąki i jaja. W wersji na słodko można też dodać cukru wanilinowego i podawać ze śmietaną polaną cynamonem. Słona odmiana leniwych wymaga dodania pieprzu i soli. Ciasto na pierogi leniwe przygotowuje się z rozgniecionego twarogu i pozostałych składników. Formuje się z nich wałeczek i spłaszcza, a potem kroi na 4-5 cm kawałki i wrzuca na osolony wrzątek. Kuchnia+ poleca przepis na leniwe w sosie porzeczkowym.