Wielkie grillowanie

zjawiska

Słoneczna pogoda i długie, ciepłe dni sprzyjają spotkaniom pod gołym niebem w miłym towarzystwie i przy smacznych potrawach. Coraz częściej czuć zapach pieczonych na grillu mięs, ryb czy warzyw, a przyjemny dymek rozpościera się nad działkami letniskowymi i w przydomowych ogródkach. Luźna atmosfera przy tego typu uroczystościach zbliża ludzi i zachęca do relaksu. Sezon na grillowanie rozpoczyna się też na antenie CANAL+ KUCHNIA.

W CANAL+ KUCHNIA mamy wiele przepisów na dania z grilla oraz programów o grillowaniu, takich jak Zgrillowani, Grillowa Polana, Tom Kerridge grilluje i Fire Masters - mistrzowie grillowania. Zapraszamy!

W ostatnich latach zwyczaj wspólnego biesiadowania przy grillu stał się w Polsce bardzo popularny. Jedzenie pieczystego od dawna nie jest nam obce.  Przez wieki popularne były wyprawy na łono natury, aby tam po polowaniu lub przy innej okazji upiec na rożnie jakieś mięsiwo. Wszelkiego rodzaju piknikom czy rautom za miasto zawsze towarzyszyła część poświęcona daniom z ogniska. Zestawem podstawowym była kiełbasa, musztarda i kawałek chleba. W latach 90., kiedy zachodnie trendy zaczęły powoli zadomawiać się w naszej kulturze, zamiast ognisk zaczęły pojawiać się grille. Duży wpływ na tę zmianę miały Stany Zjednoczone i ich sposób grillowania czyli tzw. barbecue. Tradycja barbecue popularna jest również w Wielkiej Brytanii, Australii i Nowej Zelandii. Nazwa wywodzi się prawdopodobnie od słowa barabicu, które na Wyspach Karaibskich, w wolnym tłumaczeniu oznaczało „święte miejsce dla ognia”. W dziurze w ziemi, przeznaczonej na ogień, umieszczano mięso, najczęściej całego kozła i pieczono. W Stanach Zjednoczonych tak dalece posunięta jest tradycja barbecue, że organizowane są rozmaite imprezy i turnieje związane z grillowaniem. Wspólne biesiadowanie przy grillu zagościło i przyjęło się również w Polsce.


Grillować każdy może, a mnogość dóbr przygotowanych do pieczenia zależna jest od zasobności naszego portfela. Wersja podstawowa naszego menu grillowego zazwyczaj wygląda następująco: pieczone kiełbaski, kaszanka czy karkówka i ziemniaczki. Niemniej jednak coraz bardziej popularne są bardzo uroczyste i ekskluzywne garden party z różnymi wymyślnymi potrawami z grilla przygotowywanymi przez najprawdziwszych mistrzów kuchni. Serwuje się wtedy rozmaite owoce morza, najdroższe ryby oraz drogie mięsa. Dania popisowe to: szaszłyki owocowe, kaczka zapieczona z owocami, grillowane ananasy podlewane alkoholem. Naszych gości możemy również zaskoczyć dość prostymi, ale niezwykle efektownymi daniami, wystarczy odrobina fantazji i własnej inwencji. Znakomicie smakuje łosoś zapieczony w folii z odrobiną cytryny i przypraw. Niezwykle proste i smaczne danie. Pamiętajmy jednak, że przy grillowaniu ryb, najlepiej do tego celu nadają się te o zwartym mięsie. Wyborne są również szparagi owinięte szynką, a żeby były bardziej wykwintnie - można wykorzystać wspaniałą włoską szynkę prosciutto lub polskie szynki długodojrzewające np. szynka dylewska. Gdy chcemy wzbogacić smak naszych potraw zarówno mięs, ryb jak i warzyw, warto wypróbować różne marynaty, które nadadzą kruchości naszemu daniu przed przygotowaniem i nadadzą im charakterystycznego aromatu i smaku. Zazwyczaj do sporządzenia takiej marynaty do mięs wykorzystuje się m.in. ocet, wino, sok z cytryny, musztardę oraz rozmaite przyprawy, a nawet miód. Pamiętajmy, żeby samemu przygotowywać mieszankę przypraw, w której marynować będziemy mięsa lub ryby. Mamy wtedy stuprocentową pewność co się w niej znajduje. Gotowych marynat i przypraw do grillowania raczej unikajmy.


Ze względu na mniejszą kaloryczność potraw, grillowanie szczególnie polecane jest przez dietetyków oraz specjalistów od żywienia. Podczas takiego przyrządzania - zawartość tłuszczu w danym mięsie może zmniejszyć się o 20%. Ci, którzy bardzo dbają o linię lub są wegetarianami mogą z powodzeniem piec na grillu przeróżne warzywa lub owoce. Wspaniale smakują opiekane plastry cebuli, bakłażany, szparagi, cykoria, cukinia z rozmaitymi farszami czy nawet zapiekane pomidory. Prawdziwym rarytasem są również pieczone jabłka czy banany z grilla. W niektórych kulturach np: w Grecji grilluje się również sery. Doskonale nadaje się do tego prawdziwa grecka feta - zapieczona w pergaminie razem z pomidorami.

 

Zanim przystąpimy do grillowania, pamiętajmy o kilku zasadach:

    • Należy wybierać odpowiednie miejsca, pamiętajmy o tym, że nie każdy uwielbia charakterystyczne grillowe zapachy.

 

    • Sprzęt do grillowania. Obecnie na rynku dostępna jest cała masa grilli wraz z potrzebnym osprzętem do przekładania i nakładania mięsa. Poczynając od grilli turystycznych, które po złożeniu praktycznie nie zajmują miejsca, poprzez grille opalane węglem drzewnym lub brykietem, aż po grille gazowe i elektryczne.

 

    • Potrzebne są wszelkiego rodzaju tacki, talerzyki i sztućce jednorazowego użytku -  najlepiej wykonane z materiałów organicznych, a nie plastiku. W warunkach przydomowych bardziej ekologicznie będzie użyć zastawy stołowej. Będzie więcej zmyania, ale niej śmieci po imprezie. Podstawowymi narzędziami grillowicza są: szczypce, łopatki do przewracania pieczonych kawałów, fartuch, najlepiej gruby.

 

    • Na grilla należy wybierać mięsa świeże i surowe. Tyczy się to zarówno wołowiny, wieprzowiny jak i innych mięs. Najlepsze części z wołowiny to polędwica, a z wieprzowiny - karkówka lub polędwiczki wieprzowe.

 

    • Należy pamiętać, że różne mięsa wymagają rożnego czasu pieczenia. Wołowinę możemy piec na krwisto, średnio-krwisto lub bardzo wypieczoną. Gdy chcemy, aby na naszym wołowym steku pojawiła się charakterystyczna przypalona kratka, układamy mięso na grillu, czekamy około 5 minut, a następnie tyle samo czasu opiekamy je z drugiej strony. Pamiętajmy, że jeśli chcemy uzyskać stek półkrwisty, to na kawałek o grubości 2,5 cm przypada mniej więcej 12 minutowy czas grillowania. Jednak nie można wołowiny przesmażyć, gdyż robi się łykowata i mało smaczna. Niemniej jednak praktyka czyni mistrza i po kilku próbach odkryjemy swój własny sposób grillowania mięs.

 

    • Cielęcinę i wieprzowinę piecze się dłużej od wołowiny.

 

    • Mięso starajmy się uprzednio przygotować i pokroić na równe, mniejsze kawałki, wtedy mamy pewność, że się na pewno równomiernie upiecze.

 

    • Unikniemy przywierania mięsa do grilla tylko wtedy, gdy kratkę grillową rozgrzejemy do wysokiej temperatury

 

    • Używajmy drewna z drzew liściastych, gdyż drewno z drzew iglastych ma charakterystyczny żywiczny intensywny zapach, który może popsuć smak naszych potraw, a nawet zaszkodzić zdrowiu. Najlepszy jest jednak węgiel drzewny lub dobrego gatunku brykiet.

 

W CANAL+ KUCHNIA mamy wiele sprawdzonych przepisów na dania z grilla!

Najnowsze artykuły Zobacz wszystkie artykuły

Produkty

Wino - instrukcja obsługi

"Wino - instrukcja obsługi", to poradnik dla tych, którzy wino lubią albo chcą polubić. To przewodnik, który pomoże postawić pierwsze kroki w fascynuj...

Czytaj więcej
Produkty

Żurawina amerykańska

Żurawina amerykańska jest dostępna w tak wielu formach, że ciężko wymyśleć danie, do którego by nie pasowała. Nie tylko podnosi walory smakowe...

Czytaj więcej
OGLĄDAJ CANAL+ KUCHNIA