Julia Child i jej rewolucja

zjawiska



„Bardzo ważne w gotowaniu jest kosztować i jeszcze raz kosztować! Są tacy, którzy nie próbują i dziwią się, że danie nie jest smaczne.” To jeden z cytatów ze słynnej w Stanach Zjednoczonych Julii Child, która będąc panią w średnim wieku odkryła swoje powołanie kulinarne i przekonała Amerykanów, że gotowanie - nawet bardziej wyszukanych dań - nie jest trudne. O tej niezwykle charyzmatycznej postaci, która przetarła szlaki wielu gotującym gwiazdom amerykańskiej telewizji opowiada dokument Kulinarna mądrość Julii Child, emitowany również na antenie Kuchni.tv.

Julia Child, z domu McWilliams, legenda amerykańskich programów kulinarnych, urodziła się w Kalifornii, w 1912 roku. Była najstarszą z trójki rodzeństwa. Dorastała w zamożnej rodzinie z tradycjami, uczęszczała do prestiżowych szkół i uczyła się dobrych manier. Mała Julia swoją naukę rozpoczęła w szkole dla dziewcząt Westridge School, kontynuowała ją w liceum z internatem w Branson School w Ross, a zakończyła w Smith College, gdzie uzyskała licencjat z języka angielskiego. Po ukończeniu szkoły rozpoczęła pracę w agencji reklamowej w Nowym Yorku, lecz po krótkim czasie wróciła do rodzinnej Kalifornii. Julia Child była kobietą niezwykle aktywną. Podczas drugiej wojny światowej, kiedy to morska baza wojenna Pearl Harbor została zaatakowana przez Japończyków, po nieudanej próbie wstąpienia w szeregi marynarki wojennej, Julia zaczęła pracę dla rządu Stanów Zjednoczonych w Biurze Służb Strategicznych. Tam pełniła wiele funkcji. Była asystentką w oddziale służb wywiadowczych w Waszyngtonie, a także pracownikiem w sekcji służb ratowniczych. Również w celach wywiadowczych została wysłana na Ceylon (Sri Lanka), a później do Chin, gdzie była łącznikiem między tajnymi agentami a rządem amerykańskim. Tam też poznała swojego przyszłego męża Paula Childa. Po drugiej wojnie światowej Paul dostał propozycję pracy w Agencji Informacyjnej przy Ambasadzie Amerykańskiej w Paryżu. W związku z tym państwo Child przeprowadzili się do Francji.

We Francji Julia Child rozpoczęła nowy etap swojego życia. Właśnie tutaj odkryła swoje powołanie, poznając tajniki kuchni francuskiej, z którą później oswajała Amerykanów. Od dawna interesowało ją kucharzenie. Pierwsze próby, raczej nieudane, poczyniła jeszcze przed zamążpójściem - w szkole gotowania w Los Angeles. Dość długo nie odnosiła sukcesów na tym polu. Nieustannie jednak chciała rozwijać się właśnie w tym kierunku. Będąc w stolicy kuchni wysublimowanej, czyli w Paryżu, nie mogła nie skorzystać z okazji i nie poznać podstaw kuchni francuskiej. Zapisała się na półroczny kurs gotowania w znanej i cenionej szkole Le Cordon Bleu, obecnie uznawanej za jedną z największych i najbardziej prestiżowych szkół kulinarnych na świecie. Była uczennicą słynnego francuskiego szefa kuchni - Maxa Bugnarda. W Paryżu poznała Simone Beck i Louisette Bertholle - dwie Francuzki, które pisały książkę kucharską dla Amerykanów. Julia postanowiła otworzyć razem z nimi szkołę w Paryżu - L'Ecole des Trois Gourmandes - i uczyć Amerykanki gotowania francuskich potraw. Początkowo Julia odgrywała tam głównie rolę tłumacza, oraz udostępniała swoją kuchnię do celów kulinarnych, później jednak zaczęła czynnie uczestniczyć w przygotowywaniu i prowadzeniu zajęć. Trzy panie kontynuowany opracowywanie książki kucharskiej, która finalnie zyskała tytuł Mastering the Art of French Cooking. Została ukończona w 1958 roku i była bardzo obszerną pozycją na temat francuskich potraw. Powstawała 8 lat, a autorki, podróżując i zbierając rozmaite przepisy, wymieniały się uwagami. Książka została wydana w Stanach Zjednoczonych w 1961 roku i odniosła wielki sukces.

Rok 1961 był przełomowy dla Julii. W tym czasie państwo Child wrócili do Stanów Zjednoczonych i osiedlili się w Cambridge w stanie Massachusetts. W nowym domu punktem centralnym była oczywiście przestrzenna kuchnia, dopasowana do potrzeb Julii i wyposażona we wszelkie kuchenne akcesoria. W tym czasie Julia Child zyskiwała coraz większa popularność. W związku z promocją książki była chętnie zapraszana do programów telewizyjnych w telewizji publicznej w Bostonie, gdzie demonstrowała niektóre ze swoich przepisów. W końcu w 1963 roku podpisała kontrakt z bostońską telewizją WGBH na prowadzenie programu kulinarnego The French Chef. Debiutująca gwiazda kulinarna podbiła serca publiczności. W rezultacie program został sprzedany do 96 stacji w USA, w 1966 roku zdobył nagrodę Emmy. Dzięki swojemu bezpretensjonalnemu stylowi w kuchni Julia nauczyła Amerykanów, że nie ma dań niemożliwych do wykonania, a kuchnia francuska nie musi być trudna. Poprzez luźne i swobodne podejście do gotowania, które dla niej stanowiło przyjemność a nie przykry obowiązek, oswoiła Amerykanów nie tylko z trudnymi przepisami, ale także ze sztuką kulinarną samą w sobie. Julia zwykła mówić: „Nie potrzebujecie przepisów, gdy znacie podstawy gotowania. Jeśli ktoś jest taki głupi, że bez przepisu nie zrobi czegoś takiego, to nigdy niczego nie ugotuje.”

Julia Child zmarła w 13 sierpnia 2004 roku na niewydolność nerek. Miała 92 lata. Zostawiła po sobie szereg telewizyjnych serii kulinarnych, takich jak: Julia Child & company i Dinner at Julia w których prezentowała przepisy kuchni - jak na owe czasy - nowoczesnej. Julia była także gospodynią programów In Julia's Kitchen with Master Chefs oraz Baking with Julia, które jako pierwsze programy kulinarne w historii otrzymały nagrodę Emmy. Jedna z serii kulinarnych z udziałem Julii oraz znanego i szanowanego mistrza kuchni Jacques’a Pepina "Julia i Jacques gotują w domu" zostanie niebawem wyemitowana na antenie Kuchni.tv. Julia była autorką licznych książek kucharskich oraz autobiograficznych, a jej słynna kuchnia, która została specjalnie dla niej zaprojektowana przez jej męża Paula, jest obecnie wystawiania w National Museum of American Histrory. 9 października w Polsce odbędzie się premiera filmu JULIE & JULIA opowiadającego między innymi o życiu tej charyzmatycznej, radosnej i pełnej energii legendy amerykańskich kulinariów. W rolę Julii doskonale wcieliła się Meryl Streep.

Najnowsze artykuły Zobacz wszystkie artykuły

Produkty

Wino - instrukcja obsługi

"Wino - instrukcja obsługi", to poradnik dla tych, którzy wino lubią albo chcą polubić. To przewodnik, który pomoże postawić pierwsze kroki w fascynuj...

Czytaj więcej
Produkty

Żurawina amerykańska

Żurawina amerykańska jest dostępna w tak wielu formach, że ciężko wymyśleć danie, do którego by nie pasowała. Nie tylko podnosi walory smakowe...

Czytaj więcej
OGLĄDAJ CANAL+ KUCHNIA