Rolada szwajcarska

Rolada szwajcarska
Oceń przepis:
41 ocen Średnia ocena: 3.50

Przygotował:

Marieta Marecka

Seria kulinarna:
ABC gotowania - słodkości (odc. 6)
Trudność:
średnie
Rodzaj dania:
Ciasta i ciasteczka

Składniki:

  • 5 jaj rozmiar M
  • 50 g oleju roślinnego
  • 50 g mleka
  • 120 g drobnego cukru
  • 90 g mąki
  • ½ łyżeczki proszku do pieczenia
  • szczypta soli
  • 2 łyżki rozpuszczonego masła
  • mały słoiczek dżemy morelowego, brzoskwiniowego lub innego ulubionego

Kalkulator wag i miar

Kalkulator kulinarny

Przygotowanie:

Piekarnik nagrzewamy do 170 stopni. Blaszkę do pieczenia o wymiarach ok. 40 x 30 cm smarujemy rozpuszczonym masłem i wykładamy dokładnie papierem do pieczenia.

Dżem miksujemy, tak by był gładki i bez większych kawałków owoców.

Żółtka oddzielamy od białek, dodajemy do nich 50 g cukru i ucieramy mikserem, aż pojaśnieją, zwiększą swoją objętość i zgęstnieją.

Białka wraz ze szczyptą soli ubijamy na , następnie stopniowo, w trzech porcjach dosypujemy cukier (70 g). Ubijamy za każdym razem, aż cukier rozpuści się w białku. Musimy otrzymać dość gęstą, lśniącą i sztywną bezę. Następnie dodajemy ją w trzech porcjach do utartych żółtek, dokładnie, ale niezbyt agresywnie mieszamy ze sobą.

Przesiewamy mąkę wraz z proszkiem do pieczenia do masy jajecznej, za pomocą szpatułki/łopatki mieszamy całość delikatnie, ale bardzo dokładnie, tak by w masie nie były widoczne grudki mąki.

Do osobnej miski wlewamy mleko i olej, dodajemy do niej 2-3 łyżki masy, dokładnie mieszamy i wlewamy całość do reszty masy jajecznej. Za pomocą łopatki dokładnie ze sobą łączymy.

Przelewamy całość na blaszkę do pieczenia, wyrównujemy wierzch, następnie postukując całością o blat pozbywamy się większych pęcherzyków powietrza, a przy okazji wierzch ciasta się wyrówna. Wstawiamy do pieca i pieczemy ok. 20-30 minut. Pilnujemy, by wierzch biszkoptu za mocno się nie wypiekł. Po dotknięciu powierzchnia powinna lekko sprężynować.

Wyciągamy ciasto, odwracamy je do góry nogami na drugim arkuszu papieru do pieczenia. Delikatnie ściągamy papier do pieczenia, odcinamy z trzech stron ok. 5-10 mm ciasta by biszkopt wyrównać, a jeden krótszych boków ścinamy pod kątem, tak by po zrolowaniu ta część była na spodzie rolady i ładnie się wyrównała z resztą. Naprzeciw tego ścięcia (wracamy na drugi krótszy bok rolady) nacinamy biszkopt delikatnie po długości (maks. na wysokości biszkoptu). Robimy w sumie 3-4 nacięcia w odległości ok. 7-10 milimetrów. 

Przygotowany dżem rozsmarowujemy na całej powierzchni biszkoptu, zaczynamy zwijać roladę od krótszego boku, tego, który został nacięty, ale nieścięty pod kątem. Cały czas staramy się mocno dociskać roladę, pomagamy sobie papierem pod spodem. Dociskamy całość, tak by koniec rolady był pod spodem, oraz żeby rolada nie miała pustych przestrzeni od strony dżemu. Wstawiamy do lodówki na min. 30 minut. Roladę można posypać cukrem pudrem lub oblać czekoladą.

Porady Mariety:

  • Wszystkie składniki do przygotowania biszkoptu powinny być w temperaturze pokojowej.
  • Bardzo ważne jest dokładnie przymocowanie do blaszki papieru do pieczenia, pomaga w tym roztopione masło rozsmarowane na blaszce, nim położymy papier. Dzięki temu papier dobrze się przylepi, nie będzie „jeździł” po blaszce i otrzymamy po upieczeniu ładny, równy spód biszkoptu.
  • Jednym z najważniejszych rzeczy przy pieczeniu biszkoptu jest pilnowanie czasu i stopnia wypieczenia. Cieńszy biszkopt poniżej 1,5 cm grubości będzie piekł się krócej, grubszy dłużej. Zbyt mocno wypieczony, suchy będzie się łamał i kruszył w trakcie rolowania, ponadto rolada może popękać w trakcie zwijania.
  • Warto ponacinać biszkopt przed rolowaniem, ułatwia to zwijanie, wystarczy naciąć tylko 3-4 krotnie od boku, od którego zaczynamy zwijanie.
  • Uważamy by za mocno nie przeciąć biszkoptu, bo w trakcie rolowania kawałek nam odpadnie.
  • Ścięcie drugiego boku pod kątem pozwoli nam uzyskać ładną, równą roladę.
  • Roladę warto przechowywać w lodówce, dobrze owiniętą papierem, zachowa dłużej świeżość, nie będzie wysychać. Owijamy szczelnie roladę bez polewy, sama polewa już zabezpieczy nam roladę przed wysychaniem.
  • Roladę można przełożyć różnymi kremami, dżemami, a nawet posmarować miodem przed zrolowaniem.
  • Biszkopt na rolady zazwyczaj piekę z użyciem proszku do pieczenia, pozwala mi to na otrzymanie bardziej stabilnego i zachowującego grubość/kształt biszkoptu. Poza tym, roladę zwija się jeszcze ciepłą, biszkopt bez proszku może stracić na puszystości i wysokości po zwinięciu na ciepło, zrobi się cienki kapeć, zbyt delikatny.
  • Jeśli planujemy zwinąć roladę wypełnioną kremem, należy najpierw ciepłą roladę zwinąć „pustą”, bez kremu, pozostawić tak do wystudzenia, a dopiero później rozwinąć, nałożyć krem i zwinąć ponownie. Wystudzony i podsuszony biszkopt ciężko będzie zawinąć, jeśli go wcześniej „nie nauczymy” kształtu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dołącz do CANAL+ i oglądaj CANAL+KUCHNIA jak chcesz i kiedy chcesz!
Nie wiesz jaką ofertę wybrać? Sprawdź porównanie!
OGLĄDAJ CANAL+ KUCHNIA