Makowce
Ciasta z makiem to np. babka makowa, makowiec drożdżowy lub seromakowiec. Można je zawinąć jak roladę lub ułożyć na kruchym spodzie z ciasteczek bądź pierniczków.
Makowiec zawijany ? przepis
Makowiec drożdżowy, inaczej struclę makową lub makowiec zawijany, można przygotować z domową masą makową lub gotową masą kupioną w sklepie. Domową masę przygotowuje się, zalewając mak wodą i odstawiając go na noc. Kolejnego dnia należy gotować mak do miękkości, a następnie odsączyć i dwa razy zmielić w maszynce do mięsa. Do maku dodaje się roztopione masło z miodem i cukrem, a także bakalie i aromat migdałowy. Masę najlepiej odstawić na kilka godzin, aby smaki się zmieszały. W przepisie na makowiec zawijany z gotowej masy znajdują się: świeże drożdże, mleko, mąka pszenna, masło, żółtka, cukier, sól i olejek wanilinowy. Do gotowej masy najlepiej dodać namoczone w wodzie, a następnie odsączone rodzynki i posiekane orzechy. Ciasto należy podzielić na 3 części i każdą z nich rozwałkować, po czym ułożyć masę makową na całej szerokości. Jedynie przy krawędzi trzeba pozostawić około 2 cm miejsca. Tak przygotowane ciasto zawija się jak roladę, chowając jej końce pod spód. Następnie zwinięty makowiec należy wstawić do piekarnika nagrzanego do 190 stopni Celsjusza na około 30-40 minut.
Makowiec na kruchym spodzie
Kruchy spód do ciasta makowego można przygotować z pierniczków lub herbatników i masła. Masło trzeba rozpuścić i pozostawić do ostygnięcia, a ciastka zmielić i połączyć z masłem. Spód rozsmarowuje się na formie wyłożonej papierem do pieczenia i wstawia do lodówki na około godzinę. Inny sposób na przygotowanie kruchego spodu to zagniecenie zimnego masła, mąki pszennej, cukru pudru i jajka, a następnie schłodzenie ciasta w lodówce.
Babka makowa
Do zrobienia babki makowej potrzebne są: mąka ziemniaczana, mąka pszenna, mleko, cukier, jaja, proszek do pieczenia, masło, mak i aromat migdałowy. Mąkę miesza się z proszkiem do pieczenia, a masło uciera mikserem i stopniowo dodaje do niego jaja oraz cukier. Następnie należy dodać mleko i mąkę, po czym wsypać mak i wlać aromat. Masę na babkę wylewa się do posmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą foremki, a tę wstawić na około 50 minut do piekarnika nagrzanego do 180 stopni.
Seromakowiec
Seromakowiec z gotowej masy makowej przygotowuje się na spodzie z margaryny, cukru pudru, żółtka i mąki pszennej. Masę z puszki wystarczy wymieszać ze skórką pomarańczową i bakaliami, a także kaszą manną i jajkami. Serową masę do ciasta przyrządza się z budyniu, serka śmietankowego, cukru, gęstej śmietany i cukru wanilinowego. Spód należy podpiec, na nim ułożyć masę makową, a następnie serową. Seromakowiec piecze się przez 60 minut w 180 stopniach. Po upływie tego czasu trzeba obniżyć temperaturę do 160 stopni i piec przez kolejne 15 minut.