Pasztety i terriny
Pasztety mogą być zarówno mięsne, jak i warzywne. Domowy pasztet robi się np. ze słoniną, boczkiem oraz warzywami. Większość dań tego typu doprawia się pieprzem, solą, zielem angielskim i liśćmi laurowymi. Przed przygotowaniem pasztetów warzywnych, np. z soi bądź ciecierzycy, ziarna należy namoczyć, ugotować i zmielić. Pasztet piecze się w piekarniku, natomiast jego odmianę - terrinę - przyrządza się w kąpieli wodnej, również w piekarniku.
Przepis na pasztet
Wyborny, domowy pasztet można przygotować z różnego rodzaju mięs, np. wieprzowego lub drobiowego. Przykładowe dodatki to surowy boczek, słonina i warzywa: pietruszka, marchewka, por, cebula i czosnek. Trzeba go też przyprawić, np. majerankiem, pieprzem, solą. Pasztet drobiowy można przygotować z wątróbki drobiowej lub z samego kurczaka i warzyw. Robi się go z gotowanych warzyw i podsmażonego lub duszonego mięsa.
Pasztet wegetariański
Wegetariański pasztet warzywny można upiec np. z cieciorki, soczewicy - zarówno zielonej, jak i czerwonej - lub soi. Do pasztetu z soczewicy zielonej dodaje się: cebulę, bułkę tartą, czosnek, pieprz i sól oraz olej. Pasztet z soczewicy czerwonej przygotowuje się z dodatkiem marchwi, selera i koncentratu pomidorowego. Można również wsypać nieco curry. Pasztet z cieciorki bazuje na podobnych składnikach. Dodatkami są: kasza manna, nasiona słonecznika i sproszkowana ostra papryka. Weganie i wegetarianie znają wiele przepisów na pasztet z kaszy jaglanej. Można go zrobić z cukinią lub suszonymi pomidorami. Przyprawy pasujące do tej potrawy to: cząber, pieprz cayenne i koperek.
Terrina
Terriny w przeciwieństwie do pasztetów gotuje się w kąpieli wodnej, a nie piecze. Oba rodzaje dań przygotowuje się w piekarniku. Można przyrządzić terrinę warzywną, mięsną lub rybną. Kąpiel wodna w piekarniku polega na umieszczeniu potrawy, ułożonej np. w formie do pieczenia, wewnątrz naczynia żaroodpornego z gorącą wodą. Woda powinna zakrywać minimum połowę wysokości formy, w której znajduje się danie.