Kuchnia sycylijska

Kuchnie świata

Sycylia nazywana jest słoneczną wyspą. Przez ponad 300 dni w roku w tym rejonie Europy świeci słońce. To jemu właśnie tutejsza kuchnia zawdzięcza swój smak i doskonałą jakość. W nim dojrzewają przepyszne warzywa i owoce – podstawa sycylijskiej kuchni. W poszukiwaniu doskonałego smaku na Sycylię wyruszyła znana już widzom Kuchni.tv para wegetarian i projektantów mody – Jola Słoma i Mirek Trymbulak. W nowym programie Atelier Smaku na Sycylii pokażą, co można przyrządzić z pysznych sycylijskich darów natury.

Historia

Sycylia to wyspa o niezmiernie ciekawej historii i tradycji, choć przeważnie kojarzy się z mafią, ekskluzywnym miejscem na spędzenie wakacji i wulkanami – szczególnie z Etną. Jest to największa wyspa na Morzu Śródziemnym, administracyjnie należąca do Włoch. Stolicą tego urokliwego miejsca jest Palermo chętnie odwiedzane przez turystów. Prawdziwym skarbem, a także wabikiem jest tutejsza barwna i pełna słodkich i świeżych smaków kuchnia. Sycylia ma także niezwykle złożoną historię z licznymi wpływami narodów ościennych. Przez wieki w wyniku podbojów, wojen czy migracji osiedlały się tutaj różne narody, które w widoczny sposób odcisnęły piętno na tutejszej kulturze, tradycji, a także kuchni. W IX wieku p.n.e. wyspę opanowali Fenicjanie, następnie w VIII w p.n.e. wschodnie wybrzeże zaczęli podpijać Grecy, którzy w szybkim tempie zakładali tu swoje miasta. Spór między Fenicjanami i Grekami trwał aż do III w p.n.e. Tę sytuację wykorzystali Rzymianie, którzy w wyniku licznych walk przejęli wyspę w 215 r. p.n.e. W IX wieku Sycylię podbili Arabowie, którzy stacjonowali na niej przez 200 lat. Do tej pory na zachodzie wyspy widoczne są wpływy arabskie, a na wschodzie greckie, ale zdecydowanie dominują wpływy włoskie.

Kuchnia

Wspomniane wpływy greckie, włoskie i arabskie mają swoje odzwierciedlenie w kuchni, która w niezwykle udany sposób łączy ze sobą wszystkie te różnorodne smaki. Podstawą tutejszej kuchni są warzywa i owoce, charakterystyczne dla kuchni śródziemnomorskiej, tj. pomidory, bakłażany, papryki, karczochy, wspaniałe słodkie cytrusy, a także oliwki, z których produkowana jest charakterystyczna, bo dość intensywna w smaku oliwa. Nadal w wielu gospodarstwach produkowana jest ręcznie i można ją dostać jedynie na Sycylii. Z warzyw powstaje wiele potraw, są dodawane do makaronów, mięs, ryb i owoców morza. Przyrządza się z nich doskonałe przekąski, zupy i zapiekanki. Prawie w każdej potrawie odnajdziemy wspaniałe bakłażany czy słodkie pomidory, również w wersji suszonej. Do czołowych dań warzywnych kuchni sycylijskiej zalicza się caponatę – danie z duszonych warzyw – serwowane na zimno jako dodatek do ryb lub mięs oraz parmigianę - zapiekankę z parmezanem. W obu daniach występuje odgrywający ważną rolę w tutejszej kuchni, a zapożyczony z kuchni arabskiej bakłażan. To warzywo, to także baza sosu do makaronowego dania sycylijskiego - spaghetti alla Norma, które finalnie obficie posypuje się np. wytwarzaną na miejscu, wędzoną ricottą. Nazwa dania pochodzi od imienia tytułowej bohaterki opery Belliniego.

Kuchnia sycylijska to także ryby i owoce morza. Wody Morza Śródziemnego obfitują w ich rozmaite gatunki, niektóre występują tylko tutaj, jak np. ryba-piła (pesce spada). Dary morza stanowią bazę tutejszych sałatek, makaronów i przystawek. Chlubą Sycylii jest makaron z owocami morza zabarwiony na czarno atramentem z kałamarnic – spaghetti al nero di sepia. Ten barwnik nadaje potrawie nietypowy smak. Cenionymi rybami są także sardynki, dodaje się je do wielu potraw. Jedną z nich jest pasta con le sarde - klasyczne danie z makaronu, zapiekanego z sardynkami, do którego dodaje się także rodzynki, kapary, szafran oraz bardzo popularny na wyspie koper włoski, który swoim anyżkowym smakiem doskonale wzbogaca tutejsze dania, zwłaszcza te przyrządzane na bazie ryb. Prawdziwym i dość drogim rybnym rarytasem jest także bottarga - suszona i solona ikra tuńczyka, którą dodaje się np. do makaronów. Nadaje ona potrawom słony, bardzo specyficzny smak.

Sycylijczyk nie byłby Sycylijczykiem gdyby nie zakończył posiłku słodkim deserem. Bazą sycylijskich słodkości jest marcepan, bakalie, a także delikatna ricotta. Do jednego z najsłodszych deserów zalicza się chlubę sycylijskiego cukiernictwa, a mianowicie cassatę - ciasto biszkoptowe z serem ricotta, bogato zdobione kandyzowanymi owocami lub dodatkami z barwionego marcepanu. Poza tym w każdej cukierni znajdziemy szereg mniejszych bajecznie kolorowych ciasteczek, np. z pistacjami lub słodkich rożków z nadzieniem z ricotty.

 

Jola Słoma i Mirek Trymbulak - gospodarze programu Atelier Smaku na Sycylii - w swojej podróży odwiedzają ekologiczne gospodarstwa, które produkują wyśmienitą oliwę, dżemy z mandarynek, cytryn i czerwonych pomarańczy, a także świeże pomidory, karczochy, fenkuły i wiele innych warzyw, które po kilku dniach od zerwania trafiają także na nasze polskie stoły. "Atelier Smaku na Sycylii" to kolejna, dobrze zaprojektowana uczta nie tylko dla wegetarian, ale także miłośników ekologicznych smaków ...

Najnowsze artykuły Zobacz wszystkie artykuły

Produkty

Wino - instrukcja obsługi

"Wino - instrukcja obsługi", to poradnik dla tych, którzy wino lubią albo chcą polubić. To przewodnik, który pomoże postawić pierwsze kroki w fascynuj...

Czytaj więcej
Produkty

Żurawina amerykańska

Żurawina amerykańska jest dostępna w tak wielu formach, że ciężko wymyśleć danie, do którego by nie pasowała. Nie tylko podnosi walory smakowe...

Czytaj więcej
OGLĄDAJ CANAL+ KUCHNIA