Diety na wiosnę

zjawiska

Wiosna to czas, gdy staramy się zgubić dodatkowe kilogramy i odzyskać szczupłą sylwetkę. To doskonały moment, aby zmienić sposób odżywiania na mniej kaloryczny, a sposób życia - na bardziej aktywny. Coraz dłuższe i cieplejsze dni zachęcają do spacerów, jazdy na rowerze i biegania. A w Kuchni+ warto poszukać sprawdzonych przepisów na dietetyczne dania.

Poniżej opisujemy krótko popularne diety, ale czy są one skuteczne… Dietetycy oceniają je różnie, wskazując zarówno wady, jak i zalety każdej z nich. Ogólny trend w żywieniu idzie w kierunku ograniczenia złych węglowodanów oraz tłuszczy nasyconych na korzyść nienasyconych. Oczywiście należy pamiętać o uzupełnianiu diety we wszystkie składniki odżywcze, witaminy i sole mineralne oraz błonnik regulujący przemianę materii.

DIETA MONTIGNACA

Dieta Montignaca polega na umiejętności prawidłowego komponowania posiłków. Francuski kardiolog Michael Montignac stwierdził, że duże ilości nie szkodzą tak bardzo jak nieodpowiednie łączenie składników. Jest on twórcą tak zwanego indeksu glikemicznego (IG) zawartego w produktach. Montignac w swojej diecie walczy ze zbyt wysokim stężeniem glukozy we krwi - co spowodowane jest wzrostem węglowodanów. Należy pamiętać, że te dzielą się na złe i dobre i że po zjedzeniu tłustego posiłku trzeba odczekać, aby zjeść węglowodany. Montignac stworzył tabelę węglowodanową z wyszczególnionym indeksem glikemicznym. Można kierować się nią podczas sporządzania swoich dań. Najlepsze produkty to te, które mają niższy indeks glikemiczny niż 60. Reszta powoduje wzrost glukozy we krwi i uniemożliwia szybkie spalanie. Dieta Montignaca może być dietą na całe życie, a także wspaniałym sposobem na zdrowe odżywianie. Co ciekawe, to informacja dla łakomczuchów, w tej diecie dozwolona jest czekolada, ale tylko gorzka o 70% zawartości kakao.

Główne zasady diety to:

  • jemy przynajmniej 3 posiłki dziennie - nie omijaj posiłków
  • na śniadanie jemy węglowodany, na obiad tłuszcze i białko, a na kolację białko+węglowodany lub białko+tłuszcze
  • jemy co 3 godziny
  • napoje spożywamy przed lub po posiłku
  • nie łączymy produktów o wysokim IG z tłuszczami w jednym posiłku
  • nie pijemy mocnej kawy, herbaty, alkoholu i słodzonych napojów gazowanych
  • unikamy słodyczy, ziemniaków, białego ryżu (można jeść makaron, ale najlepiej ugotowany al dente i nie w połączeniu z tłustymi, zawiesistymi sosami)
  • jemy produkty bogate w tłuszcze nienasycone

Źródło: www.dietamm.com



DIETA 1000 KCAL

Jest bodaj najbardziej znaną dietą. Została opracowana przez Instytut Żywności i Żywienia. Przy komponowaniu jej we własnym zakresie należy pamiętać o najważniejszych zasadach, które nie są skomplikowane. Nie spożywamy słodyczy, tłustych serów, mięs i alkoholu (czyli tzw. pustych kalorii i bomb kalorycznych). Należy wyliczyć dawkę kalorii, czyli 1000 dziennie. Najlepiej jeść mniejsze posiłki, ale częściej unikać ostrych przypraw, a zamiast nich używać ziół. Różne rodzaje sosów dodawane do posiłków np.: majonez zastępujemy jogurtem. Optymalna dzienna liczba posiłków to 5, które najlepiej spożywać o tych samych porach. W celu przestrzegania głównej zasady, czyli 1000 kcal dziennie, najbezpieczniej spisywać spożyte składniki i notować ich wartość kaloryczną. Pomocna okaże się tabela kaloryczna, w którą warto jest się zaopatrzyć. Każdy posiłek spożywamy powoli i dokładnie, między nimi nie podjadamy. Pamiętajmy, aby nasz organizm dostawał wszelkie potrzebne składniki.

Przykładowe rozplanowanie kalorii w ciągu dnia:

  • I śniadanie - 250 kcal
  • II śniadanie - 100 kcal
  • Obiad - 350 kcal
  • Podwieczorek - 100 kcal
  • Kolacja - 200 kcal

Przykładowy jadłospis:

  • I śniadanie:
  • kromka pełnoziarnistego chleba z łyżeczką masła, 5 dag twarożku i pomidor
  • II śniadanie:
  • 100 ml wywaru warzywnego z roztrzepanym jajkiem
  • Obiad:
  • 15 dag piersi indyka, 20 dag pieczarek obsmażonych na łyżce oleju, 5 dag groszku oraz łyżka chudej śmietany

 

  • Kolacja:
  • 2 kromki pieczywa chrupkiego z masłem lub margaryną i białym serem, surówka z cykorii, rzodkiewek i pomidora

Źródło: www.izz.waw.pl/wwzz/index.html



DIETA KOPENHASKA (SKANDYNAWSKA)

Jest to połączenie diety niskowęglowodanowej i termogenicznej, czyli takiej, w której spalany tłuszcz zostaje zamieniony w energię cieplną. Dieta ta należy do diet ekstremalnych i rygorystycznych. Przeznaczona jest dla osób o silnej woli i zdyscyplinowanych, trzymających się wytyczonego planu, gdyż każde odstępstwo od zaleceń diety może kompletnie zaburzyć jej skuteczność. Pozwala na zrzucenie sporej wagi, bo aż do 8 kg, aczkolwiek należy pamiętać, żeby jej nie przedłużać, gdyż może okazać się wycieńczająca dla organizmu. Dlatego też, dieta przeprowadzona w całości może być powtórzona dopiero po 2 latach, natomiast jeśli przerwiemy ją w czasie jej trwania, można do niej wrócić dopiero po 3 tygodniach. Dieta składa się z trzech posiłków dziennie, a tak naprawdę z dwóch, gdyż śniadanie jest bardzo skąpe i ogranicza się do filiżanki kawy lub herbaty. Posiłki jemy rzadko, ale są one tak skomponowane, aby nasz organizm trawił je jak najdłużej i wykorzystywał do ich trawienia jak najwięcej energii, dlatego też np. jednym ze składników diety jest sałata, która bardzo angażuje procesy trawienne. Tak jak w każdej diecie nie podjadamy miedzy posiłkami i unikamy pustych kalorii, czyli alkoholu, a nawet zakazana jest guma do żucia. Gdy w czasie stosowania tejże diety dopada nas głód, należy spożywać wodę, najlepiej 2 litry dziennie. Głównym celem diety jest nie tylko spalanie tłuszczu, ale również uregulowanie przemiany metabolicznej w organizmie. Po zakończeniu jej należy pamiętać o tym, aby nie powrócić do złych nawyków żywieniowych i unikać węglowodanów, inaczej grozi nam efekt jo-jo.

Źródło:www.dieta-kopenhaska.tox.pl



DIETA PLAŻ POŁUDNIOWYCH, INACZEJ DIETA SOUTH BEACH

Opiera się ona głównie na redukcji złych węglowodanów. Jest bardzo podobna do diety Montignaca, ale jej rozplanowanie jest nieco inne.

W tej diecie wyszczególnia się 3 etapy:

  • Pierwszy
    • - skupia się na redukcji kilogramów. Je się normalne porcje posiłków składające się z chudego mięsa, ryb, jaj, serów o niskiej zawartości tłuszczu np.: mozzarella czy feta, jogurtów beztłuszczowych, warzyw. Zabronione są natomiast węglowodany w postaci kasz, ryżu, ziemniaków, potraw mącznych - przede wszystkim pieczywa oraz wszelkich owoców. Ten etap trwa 2 tygodnie i można w tym czasie schudnąć do 5 kg.
  • Drugi
    • - pozwala na wprowadzanie na nowo dobrych węglowodanów do diety np.: pełnoziarnistego pieczywa i owoców. W tym czasie nadal tracisz zbędne kilogramy do momentu aż osiągniesz upragniony cel.
  • Trzeci
  • - może trwać już do końca życia, a tym samym stać się sposobem na twoje odżywianie. Rozpoczynasz go gdy już osiągnąłeś upragniony cel i nauczyłeś się właściwe komponować swoje posiłki. Utrzymanie dobrej formy i sylwetki do końca życia gwarantowane.

Źródło: www.southbeachdiet.com



DIETA ZONE

Na punkcie tej diety wprost oszalały gwiazdy hollywodzkie. Inaczej zwana jest dietą strefową, a jej twórcą jest dr. Barry Sears. Dieta polega na zachowaniu odpowiednich proporcji w komponowaniu dziennych posiłków. Dr. Sears zaleca następujący układ: 30% kcal z białek, 40% kcal z węglowodanów i 30% kcal z tłuszczy. Także w tej diecie stawia się na redukcję węglowodanów. W ciągu dwóch tygodni stosowania diety traci się do 3 kg, a później do 3 kg miesięcznie. Przy komponowaniu jadłospisu dziennego można posłużyć się opracowanymi przez dr. Sears'a tabelami produktów białkowych, tłuszczowych i węglowodanowych, które wskazane są w diecie. Podczas stosowania diety skupiamy się na tłuszczach nienasyconych i produktach z zawartością kwasów tłuszczowych - Omega-3. Wybieramy węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, ograniczamy produkty z dużą ilościa skrobi. Natomiast niskotłuszczowe białka znajdziemy w chudym mięsie drobiowym, rybach, beztłuszczowych produktach mlecznych, białkach jajek i produktach sojowych.

Najważniejsze zasady:

  • przekąski i posiłki z diety zone jedz najpóźniej godzinę po przebudzeniu
  • posiłki jedz co 4-6 godzin, a przekąski co 2 godziny jeśli oczywiście jesteś głodny
  • przed każdym posiłkiem oceniaj swój poziom głodu, aby móc go kontrolować
  • zaczynaj posiłek od białek, później dołóż węglowodany o niskim indeksie glikemicznym np: warzywa i wykorzystaj także dobre tłuszcze np: [sklep 79]oliwę z oliwek[/sklep] - oto typowy posiłek według diety zone

Należy zaznaczyć, że dieta podobno nie tylko pomaga w utracie zbędnych kilogramów, ale także zwalcza efekty starzenia oraz poprawia kondycję psychiczną i fizyczną organizmu.

Źródło: www.zoneliving.com

Najnowsze artykuły Zobacz wszystkie artykuły

Produkty

Wino - instrukcja obsługi

"Wino - instrukcja obsługi", to poradnik dla tych, którzy wino lubią albo chcą polubić. To przewodnik, który pomoże postawić pierwsze kroki w fascynuj...

Czytaj więcej
Produkty

Żurawina amerykańska

Żurawina amerykańska jest dostępna w tak wielu formach, że ciężko wymyśleć danie, do którego by nie pasowała. Nie tylko podnosi walory smakowe...

Czytaj więcej
OGLĄDAJ CANAL+ KUCHNIA