Na pomoc skarbowi narodowemu Francji − jak uratować cenne winorośle?

3 lipca 2018

Wyborne chardonnay, kultowy merlot czy zyskujący na popularności pinot gris. Świadomość na temat wina rośnie, ale mało kto dzisiaj zdaje sobie sprawę, że z powodu ocieplenia klimatu może go po prostu zabraknąć. Wszystko za sprawą niszczejących plantacji winorośli. O przeciwdziałaniu tej katastrofie opowiada dokument „Ratujmy winorośl”. Premiera na antenie Kuchni+ już w poniedziałek, 2 lipca o godz. 22:00.

Wieść głosi, że jedna z najstarszych butelek wina została znaleziona w piwnicach paryskiego szpitala. Najdrożej sprzedany trunek tego gatunku również pochodził z winnicy na południu Francji. Nie ulega bowiem wątpliwości, że francuskie wina uchodzą za jedne z najlepszych na świecie, a ich miłośników od wieków nie brakuje. We Francji kieliszek wina z przyjaciółmi to nieodłączny element stylu życia. Każde z 3500 rodzajów produkowanego w tym kraju trunku z winogron ma swój unikalny charakter, smak, kolor i aromat. Wpisane od wieków w historię narodu wino jest dla Francuzów nie tyle konsumenckim produktem, co dziedzictwem kultury. Zarówno oni, jak i miłośnicy tego alkoholu na całym świecie zrobią wiele, aby go nie zabrakło. Dlaczego jednak winorośli potrzebny jest ratunek? Co jej zagraża?

Eksperci twierdzą, że do 2100 roku temperatura na Ziemi wzrośnie o 4 stopnie Celsjusza. Rośliny, nasze podstawowe źródło pożywienia, już od dawna odczuwają zmiany klimatu. Nie oszczędzają one także winorośli, co z kolei pośrednio zagraża narodowemu trunkowi Francji – winu. Rosnąca temperatura wpływa na wegetację krzewów winnych i utrudnia ich pielęgnację. Gorsza jakość winogron oznacza z kolei podwyższony poziom alkoholu, zmiany w smaku i samym procesie starzenia. Na szczęście jeśli chodzi o ratowanie zasobów winnic, wyobraźnia właścicieli i miłośników wina nie zna granic! Od Szampanii po Bordeaux, przez Burgundię, Alzację i dolinę Loary – twórcy dokumentu przemierzają Francję wzdłuż i wszerz, by znaleźć rozwiązanie tego problemu i zapobiec skutkom zjawiska zagrażającego całej planecie!

Premierowy odcinek już w poniedziałek, 2 lipca o godz. 22:00.

Najnowsze aktualności Zobacz wszystkie aktualności

2024-11-06

Włoskie życie Sophie Grigson i M jak Mięso 8 - listopadowe kulinarne inspiracje w CANAL+ Kuchnia i CANAL+ online

W listopadzie CANAL+ KUCHNIA zaprasza na smakowite premiery, które rozbudzą apetyty na nowe kulinarne doświadczenia. W programie "Włoskie życie Sophie...

Czytaj więcej

2024-11-05

Naszła Cię ochota na koreańskie smaki? Premiera "Nie tylko kimchi" w CANAL+ online i na CANAL+ Kuchnia.

Myślisz, że koreańska kuchnia to głównie kimchi? Czas wyprowadzić cię z błędu. Sungmin Han i Jakub Tepper pokazują, że kulinaria Korei Południowej to...

Czytaj więcej
OGLĄDAJ CANAL+ KUCHNIA