Kuchnia+ odkrywa „Gorzki smak czekolady”
1 lipca 2014
Ciemną i nieznaną stronę produkcji czekolady będę mogli obejrzeć widzowie Kuchni+, autorskiego kanału platformy nc+, w filmie „Gorzki smak czekolady”. Stacja premierowo zaprezentuje dokument 7 lipca o 21:45.
Plantacje kakaowca to miejsce, gdzie swoją drogę zaczyna produkt, który ostatecznie trafia na stoły całego świata w postaci tabliczki czekolady. Słodki przysmak jest dostępny niemal we wszystkich krajach. Jadany jest z rożnymi dodatkami w postaci orzechów, owoców, papryki czy nawet owadów. Jej smak uzależniony jest także od zawartości miazgi kakaowej.
Jednak właściwości smakowe to pozytywna strona czekolady. Jest też druga, ciemna strona. Konsumenci rzadko zadają sobie pytanie, skąd dana tabliczka trafiła do nich i jak powstała.
W 2010 roku grupa dziennikarzy przeprowadziła śledztwo, które ujawniło, że na plantacjach kakaowca na Wybrzeżu Kości Słoniowej dochodzi do handlu ludźmi, a w nieludzkich warunkach pracują tam dzieci. Na tej podstawie powstał dokument „The Dark Side of Chocolate”. Reżyserzy Miki Mistrati i U. Roberto Romano przepytali w tej kwestii zarówno przedstawicieli czekoladowego przemysłu, jak i pracowników plantacji. Po publikacji filmu, producenci zapowiedzieli zmiany.
Dwa lata później duński filmowiec Miki Mistrati, który w 2013 przyjechał do Polski na specjalne zaproszenie Kuchni+, postanowił sprawdzić, czy sytuacja się zmieniła. Jednak już na samym początku reżyser napotyka przeszkody. Wprawdzie jeden z większych producentów czekolady zapewnia go o swoim wsparciu dla dzieci mieszkających na Wybrzeżu Kości Słoniowej, ale sam twórca dostaje zakaz wjazdu do WKS. Pozwolenie jest zależne od zdobycia zaproszenia od firmy pozyskującej tam kakaowiec.
W takiej sytuacji Miki prosi o pomoc lokalnego współpracownika. Dzięki ukrytej kamerze mężczyzna dowiaduje się, że dramatyczne warunki, praca dzieci i handel ludźmi nadal mają tam miejsce. Nagranie konfrontuje po raz kolejny z przedstawicielami firm produkujących czekoladę.