Oglądaj jak chcesz i kiedy chcesz! Sprawdź
Tost. Historia chłopięcego głodu
(Toast. The Story of a Boy's Hunger), komediodramat, Wlk. Brytania, 2010, 96
Nawet zwykły tost z masłem może być najsmaczniejszym obiadem, gdy jest podany z miłością. Choć trudno w to uwierzyć, to właśnie tak prosty posiłek ukształtował gust cenionego brytyjskiego kucharza i krytyka kulinarnego Nigela Slatera.
Dziewięcioletni Nigel Slater ma wielkie kulinarne aspiracje, zaś popisowym daniem jego matki jest właśnie tost z masłem. Jednak na jego miłość i przywiązanie do mamy nie ma wpływu fakt, że nie posiada ona talentu kulinarnego i nie dzieli pasji syna. Gdy kobieta umiera na astmę, Nigel zostaje sam z szorstkim, mającym trudności w wyrażaniu uczuć ojcem. Jednak najgorsze ma jeszcze nadejść. Niebawem w ich domu pojawia się sprzątaczka Joan Potter, której celem jest, jak słusznie obawia się Nigel, zostanie nową Panią Slater. Nigel i jego macocha od początku nie darzą się sympatią. W przeciwieństwie do matki Nigela nowa wybranka ojca jest znakomitą kucharką, a jak wiadomo, droga do serca mężczyzny prowadzi przez żołądek, dlatego między chłopakiem
i Panią Potter rozpoczyna się kulinarna rywalizacja o względy ojca.
Film "Tost. Historia chłopięcego głodu" to nakręcona z rozmachem ekranizacja bestsellerowej autobiografii Nigela Slatera, brytyjskiego pisarza, kucharza, prezentera telewizyjnego i dziennikarza kulinarnego, który przez 18 lat pisał felietony do The Observer. Nigel Slater od najmłodszych lat interesował się gotowaniem. Pracę jako kucharz rozpoczął w wieku 17 lat w londyńskim hotelu Savoy. Film opowiada o poznawaniu nowych smaków, a także o wyborach, które podejmował w swoim życiu popularny krytyk kulinarny.
Jest to słodko-gorzka opowieść o miłości autora do jedzenia, jego dzieciństwie oraz skomplikowanych stosunkach rodzinnych. Jak mówi sam pisarz: "Jest to najbardziej intymny pamiętnik, jaki kiedykolwiek napisano o jedzeniu". W ekranizacji biografii widzowie zobaczą m.in. Helenę Bonham Carter, która wcieliła się w rolę macochy autora oraz Freddiego Highmore'a, znanego m.in. z takich filmów jak "Charlie i fabryka czekolady" (2005), "Dobry rok" (2006), który zagrał młodego Slatera. Film był prezentowany na kuchnia+ food film fest 3, którego gościem specjalnym był sam Nigel Slater.
- Sprawdź
- albo
-
TV SAT +Sprawdź