Oglądaj jak chcesz i kiedy chcesz! Sprawdź
Rewolucja na talerzach
(Great Food Revolution), seria dokumentalna, Kanada, 2009, 4 x 45
Od początku lat 60. XX wieku dokonuje się wielka rewolucja żywieniowa. Postępuje powoli, więc większość z nas nawet nie zdaje sobie z niej sprawy. Zmiany dotyczą nie tylko rodzaju jedzenia, które spożywamy, ale także sposobu, w jaki jemy. Twórcy czteroodcinkowej serii dokumentalnej postanowili sprawdzić, co zmieniło się na przełomie wieków i co nas czeka w przyszłości.
Jedzenie zyskało nowe znaczenie, stało się nie tylko koniecznością, ale modą, pasją a także miarą statusu społecznego. Podstawową zmianą, która się dokonała, jest fakt, że konsumenci zaczęli myśleć w inny sposób o jedzeniu. Od producentów żywności, dostawców i restauratorów nie oczekują już tylko zaspokojenia głodu, ale liczą między innymi na osobistą satysfakcję płynącą z jedzenia i zadowolenie związane np. ze zdrowotnym aspektem żywienia. Według twórców serii w XXI w. ludzi ogarnia obsesja związana z jedzeniem, które staje się tematem przewodnim na całym świecie. Szefowie kuchni stają się celebrytami, restauracje to nowe miejsca rozrywki, a specjaliści do spraw żywienia to nowi terapeuci.
Każdy z czterech odcinków serii poświęcony jest innemu tematowi. W pierwszym widzowie przekonają się, na czym dokładnie polegała rewolucja żywieniowa, która dokonała się w połowie XX w. w Stanach Zjednoczonych, jak na smak i przyzwyczajenia kulinarne Amerykanów wpłynęły spadające ceny biletów lotniczych i wzrastająca liczba emigrantów napływających do kraju. Drugi odcinek obnaży kulisy wojny, którą toczą producenci spożywczy, by dotrzeć ze swoimi produktami na talerze konsumentów. W trzecim twórcy postanowili sprawdzić, jak funkcjonuje miasto, które nigdy nie śpi... W Nowym Jorku każdego dnia na stoły konsumentów trafia około 24 miliony posiłków. Kto je przygotowuje, kiedy i skąd biorą się świeże produkty, skoro w mieście właściwie nie produkuje się żywności?
W ostatniej części twórcy filmu opierając się na faktach, próbują przedstawić wizję, jak może wyglądać jedzenie przyszłości. "Kuchnię przyszłości" można było zobaczyć podczas 2. edycji przeglądu filmów kulinarnych Kuchnia.tv Food Film Fest w 2010 roku w Warszawie.
- Sprawdź
- albo
-
TV SAT +Sprawdź