Oglądaj CANAL+KUCHNIA jak chcesz i kiedy chcesz! Sprawdź

Owoc pożądania

Owoc pożądania

(The Botany of Desire), film dokumentalny, USA, 2009, 52

Ludzie przyzwyczaili się do myśli, że mogą kontrolować świat roślin. A jeśli w rzeczywistości jest odwrotnie i to rośliny kształtują nasze życie? To prowokacyjne pytanie postawił Michael Pollan w swoim bestsellerze z 2001 roku "The Botany of Desire: A Plant's-eye View of the Word". Na podstawie książki powstał film dokumentalny "Owoc pożądania", którego twórcy zapraszają w niesamowitą podróż do świata roślin i z ich perspektywy próbują spojrzeć na świat ludzi.

Twórcy filmu, przedstawiając historię ziemniaków i jabłek, analizują wyjątkowy związek łączący ludzi z roślinami. Te powszechnie znane rośliny odgrywają olbrzymią rolę w życiu człowieka zaspokajając najbardziej podstawową potrzebę - głód. Akcja filmu rozpoczyna się w Kalifornii w ogrodzie Pollana, który wyrusza w malowniczą podróż. Odwiedzi uprawy ziemniaków w Idaho i Peru. Następnie celem wyprawy są sady z jabłoniami w Nowej Anglii. Pollan szuka odpowiedzi na swoje pytanie i z każdym krokiem dostrzega coraz większe uzależnienie człowieka od roślin. W końcu nasuwa się pytanie, czy to przypadkiem nie rośliny w swoim świecie "udomawiają" nas, ludzi.

W filmie na uwagę zasługują piękne zdjęcia Johna Chatera i Vicente Franco, wykonane w technice HD. Michael Pollan amerykański pisarz, dziennikarz, aktywista i profesor na Uniwersytecie Kalifornijskim specjalizujący się w tematyce żywienia i produkcji żywności. Pracuje w "The New York Times Magazine". Jego publikacje często bulwersują środowisko dietetyków, ale także i amerykańskich konsumentów. Michael Pollan pisze książki i artykuły o tematyce kulinarnej opisując miejsca, gdzie krzyżują się drogi kultury i przyrody. Twierdzi, że jedzenie nie jest wyłącznie funkcją biologiczną, ale także, a może przede wszystkim, pełni funkcję kulturową, społeczną i towarzyską. Jest autorem czterech bestsellerów: Food Rules: An Eater's Manual (2010); In Defense of Food: An Eater's Manifesto (2008); The Omnivore's Dilemma: A Natural History of Four Meals (2006) and The Botany of Desire: A Plant's-Eye View of the World (2001) oraz zdobywcą wielu prestiżowych nagród. W 2010 roku został uznany przez magazyn "The Time" jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób.

Niedawno ukazała się jego pierwsza książka w języku polskim: "W obronie jedzenia. Manifest wszystkożerców".

Dołącz do CANAL+ i oglądaj CANAL+KUCHNIA jak chcesz i kiedy chcesz!
Nie wiesz jaką ofertę wybrać? Sprawdź porównanie!
OGLĄDAJ CANAL+ KUCHNIA