Oglądaj CANAL+KUCHNIA jak chcesz i kiedy chcesz! Sprawdź

Gorycz czekolady

Gorycz czekolady

(Semisweet: Life in Chocolate), film dokumentalny, Kanada, 2012, 52

Czekolada - nieomal alchemiczna substancja, która zmienia życie ludzi... nie zawsze na lepsze. Reżyser Michael Allock podróżuje przez świat przedstawiając słodko-gorzki obraz czekoladowego przemysłu - od paryskiego cukiernika, przez wytwórców organicznej czekolady z Kanady, po robotników pracujących niewolniczo na kakaowych plantacjach Zachodniej Afryki.

Trzy kontynenty i cztery historie ludzi, które łączy jedno - czekolada. Znana od prawie 3 tysięcy lat, czczona przez starożytnych Majów i Azteków jako napój bogów, do dziś wzbudza wielkie emocje i ma wpływ na ludzi na całym świecie - od mroźnego Ontario, po spaloną słońcem Afrykę.

Kanadyjski dokumentalista opowiada o czekoladzie poprzez losy intrygujących bohaterów. Poczynając od Rona i Nadine - pięknych jak z żurnala wyznawców filozofii New Age, którzy wśród czystych jezior i gęstych lasów północnego Ontario produkują tzw. czekoladę organiczną. Przygotowywana ręcznie z surowych ziaren kakaowca, przy akompaniamencie mantr, pozbawiona konserwantów i polepszaczy, kanadyjska czekolada, sprzedawana on-line podbija świat. Jej wyjątkowe właściwości docenili już choćby Sting, Woody Harrelson, czy Alanis Morissette. Nic dziwnego, że pierwsze słowo Leafa, 3-letniego synka Nadine i Rona, brzmiało: "cacao".

Kolejne miejsce, które odwiedza Michael Allcock, to miasteczko Hershey w Pensylwanii, nazywane "Najsłodszym miejscem na Ziemi". Do 2010 roku znajdowała się tu słynna amerykańska fabryka słodyczy, założona w 1903 roku przez Miltona S. Hersheya, który dzięki czekoladzie stał się milionerem i wybudował wokół zakładu całe "czekoladowe" miasto". Dziś znajduje się tutaj znakomicie prosperujący park rozrywki poświęcony, a jakże - czekoladzie. W filmie widzowie zwiedzają go wraz z pracownikiem miejscowego hotelu, który urodził się i żyje w Hershey, niczym współczesne wcielenie bohatera książki Roalda Dahla "Charlie i fabryka czekolady".

Trzecim bohaterem Allcocka jest francuski "chocolatier", Patrick Roger, który za swoje czekoladowe arcydzieła otrzymał w 2000 roku prestiżowy tytuł Le Meilleur Ouvrier de France. Produkowane przez niego pralinki, z dodatkiem mięty, limonki czy ostrej papryczki, to najwyższa półka czekoladowej sztuki. Roger, jak na artystę przystało, tworzy też wielkoformatowe rzeźby z czekolady, które wystawia w witrynach swoich paryskich butików. W dokumencie widzowie mogą obserwować powstawanie czekoladowej figury orangutana, pomyślanej jako protest przeciwko wycinaniu tropikalnej dżungli pod... plantacje kakaowca.

Allcock nie ucieka w swoim filmie przed ukazaniem także ciemnej strony czekoladowego biznesu. Wyrusza do zachodniej Afryki, z której pochodzi ok. 50 proc. światowej produkcji kakao, by pokazać proceder niewolniczej pracy na plantacjach. Przyszli robotnicy - często już 6-letnie dzieci, wyruszają z ubogiego Mali czy Burkina Faso w niebezpieczną podróż zarobkową na plantacje pobliskiego Wybrzeża Kości Słoniowej. Mordercza praca rzadko jednak przynosi fortunę, częściej niszczy życie młodych ludzi, o czym także opowiadają bohaterowie kanadyjskiego dokumentalisty.

Dołącz do CANAL+ i oglądaj CANAL+KUCHNIA jak chcesz i kiedy chcesz!
Nie wiesz jaką ofertę wybrać? Sprawdź porównanie!
OGLĄDAJ CANAL+ KUCHNIA