Oglądaj jak chcesz i kiedy chcesz! Sprawdź
Alchemicy w kuchni
(Alchemist Turn to Cooking), seria dokumentalna, Francja, 2005, 3 x 50'
"Alchemicy w kuchni" to seria przedstawiającą portrety trzech największych szefów kuchni molekularnej - Ferrana Adrii, Hestona Blumethala i Pierre'a Gagnaire'a.
Kuchnia molekularna zrywa ze starymi wyobrażeniami o gotowaniu. Jej celem jest osiągnięcie idealnego, czystego i udoskonalonego smaku potraw - serwowanych w nowych, zaskakujących formach. Łączy naturę z nauką. Zrywa z konwencjonalnym smażeniem, gotowaniem czy pieczeniem. Nie potrzebne są już garnki, brytfanny czy patelnie, dlatego też wystrój zaplecza kuchennego nie przypomina wcale typowych kuchni w restauracjach - pełnych gwaru i potraw przyrządzanych na czas. Ta kuchnia wygląda jak laboratorium, w którym kucharze - fizycy, biochemicy czy też specjaliści od wzornictwa przemysłowego - tworzą swoje dzieła. Nie bez przyczyny nowy nurt w kulinariach został nazwany "kuchnią przyszłości". Substancje wykorzystywane do gotowania molekularnego to zupełnie naturalne związki chemiczne, między innymi takie jak ciekły azot stosowany do zamrażania potraw, wyciąg z alg morskich mający właściwości zagęszczające i pozwalające zmienić konsystencję wielu dań. Wielu słynnych szefów kuchni na całym świecie wprowadza zasady fizyki przy kreowaniu swoich składników - w celu "uczynienia niemożliwego możliwym" - o najlepszych z nich opowiadają twórcy serii. Ferran Adria, kucharz-fizyk z Hiszpanii, który wraz ze swoim zespołem kucharzy o ścisłych umysłach, ale artystycznej wyobraźni, zaskakuje coraz to bardziej wymyślnymi daniami. Adria łączy w swojej kuchni tradycję i nowoczesność, a jego dania to istna uczta dla zmysłów. Potrawy po opracowaniu w laboratorium trafiają na stoły w jego słynnej katalońskiej restauracji El Bulli, którą odwiedzają smakosze z całego świata chcąc spróbować np. pudru o smaku szampana, który po włożeniu do ust zaczyna musować, niczym prawdziwe bąbelki w wykwintnym trunku... Adria lubi bawić się zmysłami swoich klientów, zaskakiwać, wprawiać wręcz w osłupienie...
Heston Blumenthal znany jest ze swojego innowacyjnego, naukowego podejścia do gastronomii, określanego mianem kulinarnej alchemii. Blumenthal jest niezwykłą osobowością, która może poszczycić się licznymi nagrodami i wyróżnieniami. W styczniu 2004 roku prowadzona przez niego restauracja - The Fat Duck - uzyskała prestiżowe trzy gwiazdki przyznawane przez przewodnik Michelina. Jego program telewizyjny, najpełniej wyrażający jego unikatowe podejście do sztuki kulinarnej, zdobył w 2007 roku nagrodę GQ Glenfiddich. Został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego przez królową Elżbietę za wkład w rozwój brytyjskiej gastronomii, a jego restauracja została okrzyknięta przez głosujących w plebiscycie Brytyjskiego Good Food Guide najlepszą restauracją w Wielkiej Brytanii. Kulinarny świat uwielbia Blumethala za jego ekscentryzm. Często nazywany jest też Harrym Potterem brytyjskiej kuchni.
Pierre Gagnaire to znany francuski szef kuchni, zdobywca trzech gwiazdek Michalina. Ten 59-letni szef kuchni rozpoczynał swoją karierę w St. Etienne w środkowej Francji. Spędził 10 lat pracując w restauracjach w Paryżu i Lyonie. Obecnie prowadzi 7 restauracji na całym świecie: w Las Vegas, Dubaju, Paryżu, Seulu, Hong Kongu, Courchevel i Londynie. Jego paryska restauracja zajęła w 2008 r. trzecie miejsce w rankingu 50 najlepszych restauracji świata organizowanym przez brytyjski magazyn Restaurant Magazine UK. 19 marca 2010 roku otworzył swoją pierwszą restaurację w Tokio. Gagnaire współpracuje z fizyko-chemikiem Hervé Thisem, razem realizują pasję związaną z tworzeniem wyszukanych potraw.
- Sprawdź
- albo
-
TV SAT +Sprawdź